Connect with us

Infrastruktura

330 mln zł na poprawę stanu dróg w siedmiu województwach

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 19 programów inwestycji drogowych. Przewidują one budowę dróg krajowych, obwodnic, a także szereg prac mających poprawić bezpieczeństwo. Powstaną nowe chodniki, kładki, ścieżki rowerowe zatoki autobusowe i sygnalizacja świetlna

Opublikowano

-

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 19 programów inwestycji drogowych. Przewidują one budowę dróg krajowych, obwodnic, a także szereg prac mających poprawić bezpieczeństwo. Powstaną nowe chodniki, kładki, ścieżki rowerowe zatoki autobusowe i sygnalizacja świetlna

Przyjęte własnie przez MI do realizacji programy inwestycyjne będą realizowane w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim i małopolskim. Fot. CC0

Programy inwestycyjne przyjęte własnie przez MI będą realizowane w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim i małopolskim. Fot. CC0

Kwota 330 mln zł, na którą opiewają przyjęte do realizacji programy zostanie wydana w siedmiu województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim i małopolskim.

W województwie zachodniopomorskim powstanie obwodnica Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31. Drogowcy zainstalują także ekrany akustyczne oraz oświetlenie w rejonie skrzyżowań z drogami poprzecznymi. Prace są przewidziane na lata 2022-2025. Roboty w Gryfinie będą jednak kontynuowane do 2026 r. W budowie będzie DK nr 31 na odcinku węzła z A6 w Radziszewie. W ramach zatwierdzonego programu powstanie odcinek drogi krajowej  nr 31, przebudowany węzeł Radziszewo wraz z czterema wiaduktami. Drogowcy postawią także nowe oświetlenie.

Mieszkańcy Wapnicy w województwie zachodniopomorskim mogą się także spodziewać sygnalizacji świetlnej w ciągu drogi krajowej nr 10 w centrum Wapnicy, na którym koncentruje się duży ruch pieszych. Realizacja zapowiedziana jest jeszcze na ten rok.

Sygnalizacja na przejściach dla pieszych

Województwo lubuskie czeka rozbudowa drogi krajowej nr 22 w miejscowości Krzeszyce. Inwestycja polega na zwiększeniu nośności mostu przez rzekę Postomię i poszerzeniu obiektu. Prace będą prowadzone w latach 2018-2019 podobnie jak przebudowa drogi krajowej nr 11 w Pile (woj. wielkopolskie). Drogowcy wzmocnią konstrukcję nawierzchni, zbudują ronda na skrzyżowaniu al. Niepodległości z ul. Popiełuszki oraz zbudują pas dla pojazdów skręcających w lewo na skrzyżowaniu ul. Niemcewicza i al. Niepodległości.

To nie jedyne inwestycje przewidziane w Wielkopolsce. W ciągu drogi krajowej nr 11 w trzech miejscowościach (Płytnica, Dobrzyca i Gościejewo) powstanie sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych (realizacja w 2018 r.). Roboty będą trwały także w Swarzędzu. Rozbudowany zostanie wiadukt nad ul. Piaski w ciągu drogi krajowej nr 92. Prace zapowiedziane są na lata 2021-2022.

mapa_mi

Mapa zaakceptowanych programów inwestycyjnych. Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

W województwie dolnośląskim w latach 2020-2021 będą prowadzone prace w ciągu autostrady A4. Zaplanowano tam rozbudowę łącznic węzłów Brzezimierz i Wrocław Wschód. Natomiast w  ciągu drogi krajowej nr 36 w Lubinie powstanie wzbudzana sygnalizacja dla pieszych (2018 r.).

Wśród zatwierdzonych programów inwestycji drogowych dla Dolnego Śląska znalazła się także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 12 w Dankowicach. Inwestycja polega na budowie chodnika wraz z odwodnieniem i kanałem technologicznym. Mieszkańcy mogą spodziewać się realizacji prac w 2019 r.

Obwodnica Radomska, kładka piesza w Węgrowie

Trzy inwestycje poprawiające bezpieczeństwo zaplanowano na Mazowszu. W Ludwinowie na DK 62 powstaną chodniki, zostaną także przebudowane zjazdy. Na tej samej drodze w miejscowości Gwizdały przybędzie blisko 3 km chodnika i zatoki autobusowe. W Węgrowie po lewej stronie DK 62 powstanie kładka pieszo-rowerowa. Wszystkie te inwestycje mają być zrealizowane jeszcze w 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało także program budowy obwodnicy Radomska (woj. łódzkie) w ciągu dróg krajowych nr 42 i 91. Zadanie obejmuje m.in. budowę dróg dla obsługi przyległego terenu, urządzeń bezpieczeństwa ruchu i organizacji ruchu (realizacja w latach 2022-2025).

W Małopolsce w planach jest m.in. poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 75 w miejscowościach Frycowa, Łabowa, Nowa Wieś, Tymowa, Jurków, Czchów. Mieszkańcy jeszcze w tym roku mają się doczekać ponad 4 km chodników. Z kolei w miejscowości Ładna (na DK 94) powstanie nieco ponad 500 m ciągu  pieszo-rowerowego i dwie zatoki autobusowe. W 2019 r. mieszkańcy Szaflar mogą się spodziewać budowy sygnalizacji świetlnej na DK 47.

AN