Connect with us

Infrastruktura

Bliski koniec „zakrętu idiotów” w Rudzie Śląskiej. Stanie fotoradar

Opublikowano

-

Kierowcy od lat jeżdżą za szybko i masowo wypadają z zakrętu Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej. Miasto właśnie przegłosowało, że sfinansuje tam fotoradar. GITD dał zgodę

Ten fragment Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej jest wręcz legendarny. W sieci nazywa się go „zakrętem idiotów”. Bo kierowcy od lat masowo wypadają tam z drogi na łuku. Wiadomo, że powodem jest ukształtowanie łuku w tym miejscu, więc drogowcy postawili tam ograniczenia prędkości. Niestety, nie są przestrzegane, co w Polsce jest normą. Efekt? Bywały takie dni, jak w 2017 r., że w ciągu doby w tym miejscu wydarzało się 16 kolizji.

I od 2017 r. władze Rudy Śląskiej starały się o ustawienie w tym miejscu fotoradaru, by wymusić na kierowcach jazdę z właściwą prędkością. GITD borykający się od lat z obsługą własnej sieci nie miał wówczas ani pieniędzy ani ochoty na instalację masztu w tym miejscu. W 2018 r. prosiła o fotoradar Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Nic nie wskórała. GITD odpisywał, że fotoradar w tym miejscu miałby uzasadnienie, ale… służba nie ma pieniędzy na instalację.

Dopiero teraz – jak donoszą lokalne media – miast postanowiło samo sfinansować zakup fotoradaru. –  W końcu wpadliśmy na pomysł, że poszukamy pieniędzy w naszym budżecie, choć w obecnych czasach to bardzo trudne, i sami kupimy fotoradar. W czasie wakacji wysłaliśmy pismo do Inspekcji Transportu Drogowego z pytaniem, czy to im odpowiada. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź – powiedział portalowi Rudaslaska.pl wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer. – W tej sytuacji przystąpiliśmy do szukania funduszy na ten cel. Mieliśmy oszczędności związane z wykupem nieruchomości pod inwestycje drogowe. Wczoraj na sesji Rady Miasta wnioskowaliśmy o przesunięcie środków na zakup tego fotoradaru.

Radni zgodzili się, by wydać miejskie pieniądze na fotoradar ujarzmiający kierowców na „zakręcie idiotów”. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na jego zakup. Władze chcą zainstalować maszt jeszcze w tym roku. I spodziewają się, że wpłynie na bezpieczeństwo tego odcinka.

ai