
Fot. mat. reklamodawcy
Jednym ze stałych elementów architektury drogowej są urządzenia BRD. Pomagają one chronić życie i mienie uczestników ruchu, osób pracujących na drogach, a w niektórych przypadkach także użytkowników terenów przyległych do dróg. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje urządzeń bezpieczeństwa drogowego, oraz kiedy i w jakich sytuacjach warto je stosować.
Do czego służą urządzenia BRD?
Na drogach stosuje się różnego rodzaju urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego). Można podzielić je na kilka grup. Wyróżniamy urządzenia:
- do optycznego prowadzenia ruchu,
- do oznaczania obiektów w skrajni drogi,
- wskazujące pikietaż drogi,
- ułatwiające prowadzenie nadzoru nad ruchem drogowym,
- służące do zabezpieczania robót drogowych,
- do zamykania dróg dla ruchu,
- do zabezpieczania ruchu (zarówno pojazdów i pieszych),
- umożliwiające informowanie i ostrzeganie kierujących pojazdami.
Przyjrzyjmy się niektórym z urządzeń i sprawdźmy, kiedy są szczególnie przydatne.
Urządzenia wskazujące przebieg drogi
Aby poprawić bezpieczeństwo i ułatwić kierowcom poruszanie się po drogach, ustawia się urządzenia wskazujące ich przebieg.
- Słupki prowadzące i słupki krawędziowe – sprawdzają się zwłaszcza po zmierzchu i w warunkach niedostatecznej widoczności. Słupki prowadzące pozwalają kierowcom lepiej zorientować się, jak przebiega droga, natomiast krawędziowe – gdzie znajduje się zjazd ze skrzyżowania.
- Słupki przeszkodowe i tablice kierujące – informują kierowców o przeszkodach znajdujących się na jezdni.
- Tablice prowadzące – uprzedzają o ostrym zakręcie (ustawiane są na niebezpiecznych łukach i skrzyżowaniach typu „T).
- Tablice rozdzielające – wskazują miejsce rozdzielania się kierunków ruchu.
Odbojnice i separatory parkingowe
Odbojnice i separatory doskonale sprawdzają się do wyznaczania miejsc postojowych. Często wykorzystywane są w garażach i na parkingach, np. w galeriach handlowych. Gumowa odbojnica nie tylko wyznacza linię zatrzymania, ale stanowi fizyczną barierę dla pojazdu. Koła odbijają się od urządzenia, dzięki czemu kierowca wie, kiedy powinien się zatrzymać. Rozwiązanie pozwala uniknąć kolizji i zniszczeń. Przydatnymi urządzeniami są również blokady parkingowe. To skuteczny sposób na zabezpieczenie swojego miejsca postojowego przed niepożądanymi pojazdami.
Zabezpieczenie robót drogowych
Z urządzeń BRD korzystają również firmy zajmujące się robotami drogowymi. Poszczególne elementy wygradzają obszar prowadzonych prac i ostrzegają uczestników ruchu o utrudnieniach. Do zabezpieczania robót stosuje się m.in. specjalne zapory, taśmy ostrzegawcze, pachołki i separatory.
Punktowe elementy zamontowane na poszczególnych urządzeniach zwiększają ich widoczność. Światła ostrzegawcze informują o czasowej zmianie organizacji ruchu i wskazują, że na odcinku należy zachować szczególną ostrożność. Podczas prac drogowych stosuje się również tablice kierujące pieszych i znaki wskazujące objazdy, dzięki którym uczestnikom ruchu łatwiej poruszać się na odcinku o zmienionej organizacji.
Lustra drogowe
Lustra drogowe montowane są w miejscach, w których elementy przydrożnej infrastruktury (np. budynki, drzewa, słupy) ograniczają widoczność. Tego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego stosuje się m.in. na wyjazdach z posesji, na przystankach znajdujących się na łukach, na skrzyżowaniach dróg i ulic osiedlowych. Lustra eliminują martwe punkty i pozwalają bezpiecznie włączyć się do ruchu.
Urządzenia BRD poprawiające bezpieczeństwo pieszych
Urządzenia BRD stosuje się również, aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wszelkiego rodzaju zapory, balustrady i ogrodzenia oddzielają ich od ruchu ulicznego, eliminując lub znacznie ograniczając potencjalne niebezpieczeństwa.
Uniemożliwiają również przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach i pozwalają skanalizować ruch pieszych. Aby uniemożliwić pojazdom wjeżdżanie na chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe stosuje się słupki blokujące. W miejscach, w których szczególnie istotne jest ograniczenie prędkości przez kierujących, wykorzystuje się m.in. progi zwalniające i radarowe wyświetlacze prędkości.
Artykuł sponsorowany