Connect with us

Infrastruktura

Dzieci zaprojektowały skrzyżowanie i zebry w pobliżu szkoły. Od tego czasu nikt nie zginął

Opublikowano

-

Przed 15 laty 70 tys. Kerpen w zachodnich Niemczech miało więcej wypadków z udziałem dzieci niż inne miasta w kraju tej samej wielkości. Władze zdecydowały, że o pomoc w przebudowie infrastruktury poproszą dzieci. Efekt? Zero wypadków śmiertelnych

Dzieci z niemieckiego Kerpen wzięły udział w projektowaniu i przebudowie skrzyżowania w okolicy szkoły. Fot. YouTube/Stadt Kerpen

Niepokojące dane o liczbie wypadków z udziałem dzieci zaniepokoiły władze Kerpen. Miasto skierowało ankietę do rodziców, szkół, a także uczniów. Pytało w niej o szczególnie niebezpieczne miejsca. W końcu wraz z ekspertami od bezpieczeństwa postanowiło, że do projekty poprawy bezpieczeństwa zaangażuje dzieci szkół podstawowych. Do projektu miejscy planiści włączyli także seniorów i niepełnosprawnych.

Słoneczko na rondzie, balon przed zebrą

Uczniowie podczas kilku pół dniowych sesji najpierw jeździli specjalnym autobusem i wskazywali niebezpieczne miejsca, potem brali udział w oględzinach konkretnych przejść i skrzyżowań, mierzyli je, sprawdzali czas potrzebny na przekroczenie pasów jeśli ktoś porusza się z balkonikiem lub na wózku.

W dzielnicy Sindorf dzieci wraz z ekspertami zaplanowały przejścia dla pieszych i rondo. Dzieci stworzyły także znaki, który zwracają uwagę kierowców na to, że poruszają się w strefie gdzie przechodzi wielu pieszych. Przed czerwonymi zebrami zostały namalowane baloniki i wielka 30 przypominająca o limicie prędkości. Na rondzie dzieci namalowały słońce.

Tak wygląda zaprojektowane przez dzieci zebry w dzielnicy Sindorf. Fot. Stadt Kerpen

Maluchy uczestniczyły nie tylko w projektowaniu, ale we wszystkich etapach prac  – razem z ekipa budowlaną wstawiały nowe znaki, pomagały w wylaniu nowego asfaltu. Eksperci od bezpieczeństwa uznali bowiem, że dzieci zaangażowane w budowę skrzyżowania i przejść będą chętniej z nich korzystać i zwracać przy tym uwagę na bezpieczeństwo.

Do szkoły pieszo zamiast samochodem

Kerpen zrealizowało projekt w 2012 r. a efekty przerosły oczekiwania władz miasta. Okazało się, że rodzice, którzy wcześniej odwozili dzieci pod drzwi szkoły ze względu na niebezpieczeństwo na drodze teraz pozwalają im chodzić do szkoły pieszo lub dojeżdżać rowerem. Wokół znacznie zmniejszył się ruch, ubyło niebezpiecznych sytuacji na drodze, zmniejszyło się też zanieczyszczenie powietrza.

Dzieci nie tylko projektowały, ale także pracowały na placu budowy. Fot. YouTube/ Stadt Kerpen

Od realizacji projektu w Kerpen nie było żadnego śmiertelnego wypadku.  Miasto, które realizuje szereg przedsięwzięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa otrzymało w 2016 r. od zajmującej się bezpieczeństwem firmy DEKRA nagrodę Vision Zero.

AN