Connect with us

Infrastruktura

GDDKiA oddaje firmom na sześć lat utrzymanie dróg S7 i S74

Model „utrzymaj standard” po raz pierwszy został wprowadzony na dwóch odcinkach dróg w województwie świętokrzyskim. Wygrały firmy, które zaoferowały ceny o połowę niższe niż konkurencja

Opublikowano

-

Model „utrzymaj standard” po raz pierwszy został wprowadzony na dwóch odcinkach dróg w województwie świętokrzyskim. Wygrały firmy, które zaoferowały ceny o połowę niższe niż konkurencja

Droga S7 obwodnica Kielc

Droga S7. Fot. GDDKiA

Jak zapewnia świętokrzyski oddział GDDKiA – do zimy w tym roku drogowcy już się przygotowali (57 maszyn, 8 pługów wirnikowych i 10 tys. ton soli w magazynach). Dla tego regionu zima 2013/2014 na drogach będzie jednak niezwykła. Dwa odcinki nowych dróg zostały w przetargach przekazane prywatnym firmom, które zajmą się ich utrzymaniem w modelu „utrzymaj standard”. W ten sposób utrzymywane będą S7 na odcinku od Skarżyska do Chęcin oraz S74 na odcinku Kielce – Cedzyna.

Fart i FBSerwis ze zleceniami

Drogę S74 utrzymywać przez 6 lat będzie firma P.R.I Fart Sp. z o. o. z Kielc. W przetargu, w którym o zwycięstwie decydowała najniższa cena, spółka zaoferowała 6,15 mln zł. (zobacz informację o wyborze najkorzystniejszej oferty). Przetarg na utrzymanie S7 wygrała FBSerwis SA z Warszawy, która złożyła ofertę z ceną 38,7 mln zł (zobacz informację o wyborze najkorzystniejszej oferty). Pozostałe firmy startujące w obu przetargach oferowały takie usługi średnio za dwa razy większe kwoty.
Odcinki tych tras ekspresowych są utrzymywane w nowej formule przez obie firmy od 15 października 2013 r. Umowy zostały zawarte na sześć lat. Wykonawcy będą odpowiedzialni m.in. zimowe odśnieżanie, wiosenne koszenie trawy, porządki, drobne naprawy, sprawdzanie i uzupełnianie oznakowania itp.

Standard utrzymania dróg pierwszy i drugi

Pozostałe odcinki dróg krajowych w województwie świętokrzyskim utrzymywane będą zimą w systemie tradycyjnym – przez wyłonionych w przetargach operatorów sprzętu zimowego utrzymania.
Drogi krajowe w regionie utrzymywane są w oparciu o standardy zimowego utrzymania. W pierwszym standardzie utrzymywane jest droga S7 i nr 7 oraz ekspresowy odcinek drogi S74 Kielce – Cedzyna. W trzecim standardzie droga krajowa nr 78 od Jędrzejowa do Chmielnika, droga krajowa nr 42 od granicy z województwem łódzkim do Końskich oraz droga krajowa nr 79. Pozostałe drogi krajowe kieleckiego oddziału GDDKiA utrzymywane są w standardzie drugim.

luz

źródło: GDDKiA