Connect with us

Infrastruktura

Jaworzno znów rewolucyjne. Namalowało napisy przed przejściami, ale… dla kierowców

Opublikowano

-

W Jaworznie – jak w wielu miejscach kraju – policja zaproponowała namalowanie przed przejściami napisów przestrzegających pieszych. Zarządca miejscowych dróg uznał, że skoro to zachowania kierowców są skrajnie niebezpieczne, to ich trzeba ostrzegać. I tak powstały wczoraj pierwsze w Polsce napisy przed przejściami przestrzegające kierowców
Malowanie napisów dla kierowców przed przejściami dla pieszych w Jaworznie Fot. Tomasz Tosza

Malowanie napisów dla kierowców przed przejściami dla pieszych w Jaworznie Fot. Tomasz Tosza

Po trzech miesiącach funkcjonowania przepisów o pierwszeństwie pieszych na przejściach o jedną trzecią spadła ilość wypadków na przejściach. Ale jednocześnie badania pokazują, że aż jedna czwarta użytkowników dróg nie wie o wprowadzeniu nowych przepisów. W całym kraju do niebezpiecznych zdarzeń – mimo poprawy sytuacji – wciąż dochodzi gdyż kierowcy ignorują prawo.

Jaworznicka policja wystąpiła z inicjatywą malowania napisów ostrzegawczych dla pieszych ale zarządca dróg zaproponował pójście dalej – napisy dyscyplinujące powinny dotyczyć przede wszystkim kierowców, gdyż to ich zachowania są radykalnie bardziej niebezpieczne. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem Policji, która udzieliła wsparcia inicjatywie.

Zwolnij, ustąp, nie omijaj

Dlatego przed przejściami dla pieszych w Jaworznie, na jezdni, zaczęły się dziś pojawiać napisy: ZWOLNIJ lub USTĄP PIERWSZEŃSTWA. W dwóch lokalizacjach pojawi się też napis: NIE OMIJAJ – dotyczy to przejść dla pieszych gdzie przejścia znajdują się w miejscu gdzie są pasy do jazdy na wprost i pasy wyłączenia do jazdy w prawo.

NIE OMIJAJ - m.in. taki napis będzie ostrzegał kierowców przed przejściami dla pieszych w Jaworznie Fot. Tomasz Tosza

NIE OMIJAJ – m.in. taki napis będzie ostrzegał kierowców przed przejściami dla pieszych w Jaworznie Fot. Tomasz Tosza

Napisów nie będzie przed przejściami w obszarach gdzie ruch został fizycznie uspokojony wyniesionymi tarczami skrzyżowań, rondami czy same przejścia dla pieszych są wyniesione lub jezdnie szykanami zostały ograniczone do jednego pasa.

Napisy na jezdni mają trafić do kierujących, którzy w zdecydowanej większości przypadków są sprawcami potrąceń dla pieszych. Instytut Transportu Samochodowego dwa lata temu przedstawił badania, z których wynika, że 85-90 proc. kierowców łamie przepisy w rejonie przejść jadąc z niedozwoloną prędkością. Tymczasem jedynie jeden procent pieszych używa telefonów na przejściach w sposób zagrażający bezpieczeństwu – pisząc wiadomości czy korzystając z internetu. Takie zachowanie zostało w nowych przepisach spenalizowane i grozi za to wykroczenie mandat.

W Jaworznie do śmiertelnego potrącenia pieszego na przejściu doszło ostatnio w 2018 roku. Na Pechniku zginął wówczas starszy mężczyzna potrącony prze kierującego z Chrzanowa, który jechał orurowanym dla poprawy wyglądu suvem. Pieszy przechodził przez przejście prawidłowo.

Jaworzno zawsze zwracało uwagą na sedno problemów i od lat przebudowywało infrastrukturę na bezpieczniejszą. Osiągnęło taki stan, że przez kilkanaście miesięcy nie notowało żadnego wypadku śmiertelnego [CZYTAJ O TYM]

Tomasz Tosza