Connect with us

Infrastruktura

Jutro po południu kierowcy pojadą nowym odcinkiem autostrady A1

Opublikowano

-

Od 2 sierpnia kierowcy korzystać będą z nowego fragmentu A1 na terenie woj. śląskiego. GDDKiA odda do ruchu blisko 33-kilometrowego odcinek autostrady od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice

GDDKiA oddaje do ruchu 33-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Fot. GDDKiA

GDDKiA oddaje do ruchu 33-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. Fot. GDDKiA

To dobra wiadomość dla kierowców. Dziura w jedynej autostradzie mającej łączyć północ kraju z południem zmniejszy się o 33 kilometry. 2 sierpnia GDDKiA wpuści ruch samochodów na nowy odcinek autostrady – od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice.

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki nowej trasie kierowcy jadący tamtędy zamiast w 40 minut pojadą niespełna 15 – i to w komfortowych i bezpieczniejszych warunkach niż na drodze krajowej.

Nowy odcinek autostrady wybudowany został z betonu cementowego o wysokiej trwałości. Jak wskazuje GDDKiA w korzystnych warunkach ma to oznaczać brak dziur i remontów nawierzchni nawet przez 30-40 lat.

Jeszcze nie dla ciężkich ciężarówek

Najdalej wysuniętym na północ węzłem drogowym oddawanej obecnej autostrady jest Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908. Ten odcinek będzie w pełni funkcjonalny dla wszystkich użytkowników. Jednak kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na węźle Częstochowa Południe zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 t. Dlatego też dla tych pojazdów wprowadzamy objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ. Zakaz nie będzie dotyczył jedynie pojazdów służb miejskich i zaopatrzenia.

W grudniu możliwość omijania całej Częstochowy

GDDKiA informuje, że kilka dni temu nowy wykonawca przejął już plac budowy 21-kilometrowego odcinka A1  odcinku A1 Częstochowa Północ – Częstochowa Południe. Wczoraj ruszyły już prace przy układaniu betonowej nawierzchni trasy głównej.
Drogowcy planują, że ciąg główny autostrady będzie możliwy do przekazania kierowcom jeszcze w grudniu tego roku. Wówczas wszyscy przemierzający kraj na osi północ-południe będą mogli ominąć Częstochowę.

ai