Connect with us

Infrastruktura

Kraków. Szósta nowa baza LPR w Polsce

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zyskało nową bazę w Krakowie. Ma m.in. elektryczną płytę do wysuwania śmigłowca z hangaru

Opublikowano

-

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zyskało nową bazę w Krakowie. Ma m.in. elektryczną płytę do wysuwania śmigłowca z hangaru

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Fot. LPR

To już szósta nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do tej pory otworzono już bazy w Poznaniu, Łodzi, Suwałkach, Kielcach i Gdańsku. A kolejne – we Wrocławiu i Zielonej Górze – zostaną oddane do użytku niebawem.
Do tej pory krakowscy pracownicy LPR mieli dla siebie tylko kontenery, które stały dość daleko od miejsca postojowego śmigłowca. Praca w takich warunkach była mało komfortowa. To się zmieniło. Nowa baza za ok. 6 mln zł to nowoczesne pomieszczenia dla załogi wraz z zapleczem socjalnym i hangar dla śmigłowca ratunkowego. Dzięki elektrycznej platformie śmigłowiec LPR może być szybko przesuwany czy wysuwany. Czas potrzebny na jego uruchomienie jest istotny – zwłaszcza, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest używane zwłaszcza wówczas, gdy liczy się czas przetransportowania poszkodowanego w wypadku czy pacjenta.  Oprócz budynku o powierzchni w sumie 700 m kw. powstały również drogi dojazdowe, chodniki i stacja paliwa lotniczego.

Budowa bazy HEMS została zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego” w 85 proc. finansowany jest ze środków UE, resztę pieniędzy dokłada Ministerstwo Zdrowia.

luz