Connect with us

Infrastruktura

Lubelskie. Sygnalizacje za milion złotych poprawią bezpieczeństwo

Blisko milion złotych wyda GDDKiA na nowe sygnalizacje na drogach w woj. lubelskim. Na jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań – w Moszczacne – sygnalizator już działa

Opublikowano

-

Blisko milion złotych wyda GDDKiA na nowe sygnalizacje na drogach w woj. lubelskim. Na jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań – w Moszczacne – sygnalizator już działa

Nowa sygnalizacja na skrzyżowaniu w Moszczance (woj. lubelskie). Fot. GDDKiA

Nowa sygnalizacja na skrzyżowaniu w Moszczance (woj. lubelskie). Fot. GDDKiA

Skrzyżowanie dróg krajowych numer 17 i 48 w Moszczance było jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc na lubelskich drogach. Od 2010 r. doszło tam do dziesięciu wypadków, w których zginęły trzy osoby, a dziesięć zostało rannych. Teraz będzie bezpieczniej, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie zamontowała sygnalizację świetlną.
– Jest rozwiązaniem tymczasowym i będzie funkcjonowała do zakończenia budowy drogi ekspresowej S17 w pierwszej połowie 2019 roku – informuje Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. – W ramach tej inwestycji obecne skrzyżowanie zostanie przebudowane na rondo. Urządzenia zamontowane w Moszczance to wyremontowana sygnalizacja działająca wcześniej na przebudowanym odcinku DK17 Lublin – Piaski. Obecnie na sygnalizatorach pulsuje żółte światło by kierowcy mogli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu. Za kilka dni sygnalizacja będzie działać w pełnym cyklu – tłumaczy.

Nowa sygnalizacja świetlna działa też już na przejściu dla pieszych w centrum Janowa Lubelskiego. Na tym przejściu (także od 2010 r.) wydarzyło się pięć wypadków, w których poszkodowanych zostało pięciu pieszych.

W połowie grudnia uruchomione zostaną kolejne instalacje w niebezpiecznych miejscach na drodze krajowej numer 19. Pierwsza pojawi się w Radzyniu Podlaskim na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 63 (trzy wypadki i dziesięciu rannych od 2010 r.), druga w Niemcach na skrzyżowaniu z ul. Willową (dwa wypadki – jedna ofiara, dwie osoby ranne).

W połowie grudnia uruchomione zostaną dwie kolejne na DK19: w Radzyniu Podlaskim na skrzyżowaniu z DK63 oraz w Niemcach na skrzyżowaniu z ul. Willową (wyjazd w kierunku Lublina). Działa już sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych w centrum Janowa Lubelskiego. W efekcie w tych czterech miejscach znacznie zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego.
W Radzyniu Podlaskim zmieniło się też samo skrzyżowanie. Na wjeździe od strony Łukowa powstał pas do prawoskrętu, przebudowano chodnik, oświetlenie drogowe oraz kanalizację deszczową. Zdemontowane z tego skrzyżowania aktywne znaki  D-6 (przejście dla pieszych) przeniesione zostaną do dwóch miejscowości: Biała i Ulan Majorat.
Również w Niemcach dotychczasowy aktywny znak D-6 zostanie przeniesiony na inne przejście w tej miejscowości a na skrzyżowaniu z drogą powiatową i gminną ustawiona nowa sygnalizacja świetlna.

Koszt prac związanych z ustawieniem sygnalizacji wyniesie prawie milion złotych. – W efekcie w tych czterech miejscach znacznie zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego – podkreśla Krynicki.

luz