Connect with us

Infrastruktura

NIK: niebezpieczne bramownice viaTOLL

Kontrolerzy ujawnili, że część bramownic systemu poboru opłat viaTOLL powstała z materiałów, których świadectwa spełniania norm zostały sfałszowane

Opublikowano

-

Kontrolerzy ujawnili, że część bramownic systemu poboru opłat viaTOLL powstała z materiałów, których świadectwa spełniania norm zostały sfałszowane

ViaTOLL bramownica systemu

Bramownica systemu viaTOLL

System poboru opłat viaTOLL, który w Polsce instaluje firma Kapsch, ciągle się rozszerza i wzbogaca o nowe instalacje. Teraz przyjrzeli mu się kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. I choć ogólna ocena kontroli NIK jest pozytywna, to inspektorzy wytknęli też błędy. Wśród nich takie, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu kierowców.

Niemiecki instytut: materiały bez norm

Niebezpieczna dla kierowców może być część bramownic, na których zainstalowane są urządzenia teletechniczne viaTOLL. Jak ujawnił NIK wykorzystane w tych konstrukcjach mogą nie spełniać norm. Zostały dopuszczone do obrotu na podstawie sfałszowanych świadectw.
Chodzi o 100 bramownic, które stoją na drogach krajowych województw: śląskiego i małopolskiego oraz na odcinku autostrady A2 zarządzanej przez GDDKiA. NIK powołuje się na informacje z Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej. Według nich materiały użyte do budowy bramownic wprowadzone zostały do obrotu na podstawie sfałszowanych świadectw odbioru i nie spełniały wymagań norm EN 10210 i EN 10219. Ich uszkodzenia mogą więc zagrażać kierowcom.

Bramownica jako urządzenie BRD – bezpodstawnie?

Kontrolerzy stwierdzają też, że bramownice użyte jako konstrukcje wsporcze dla urządzeń viaTOLL, zostały w nieuprawniony sposób włączone do kategorii urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wobec tego – niesłusznie zdaniem NIK – przy ich wznoszeniu nie stosowano przepisów ustawy Prawo budowlane. Zdaniem inspektorów „stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników dróg lub powstania szkody w mieniu osób poruszających się po drogach płatnych.

Pełen raport z kontroli NIK

luz