Connect with us

Infrastruktura

„Odblaskowe ludziki” przy przejściach mogą być niebezpieczne. Ekspert: samorządy powinny to zdjąć

Opublikowano

-

Dwa polskie miasta zaczęły instalować przed przejściami dla pieszych odblaskowe ludziki z rurek. Kierowca pokazał nagranie, na którym doskonale widać było odblaski, za to zupełnie utrudniło to zobaczenie pieszego wchodzącego na pasy w nocy. Ekspert zajmujący się poprawą bezpieczeństwa dróg z Jaworzna nie ma wątpliwości: to powinno zostać usunięte z dróg, bo jest nielegalne w świetle prawa
"Odblaskowy ludzik" zainstalowany przy jednym z przejść dla pieszych w Częstochowie Źródło: MZD w Częstochowie

„Odblaskowy ludzik” zainstalowany przy jednym z przejść dla pieszych w Częstochowie Źródło: MZD w Częstochowie

Sprawa „odblaskowych ludzików” – metrowych figurek z rurek – ustawianych przy przejściach dla pieszych w miastach wzbudziła niedawno w Polsce ogromne kontrowersje. Emocje wywołała cena takich instalacji.

Pierwsza „innowacją w skali kraju” pochwaliła się Częstochowa. Tamtejszy Miejski Zarząd Dróg postawił 11 takich figurek przy przejściach dla pieszych. Wydał na to gigantyczną kwotę. Instalacje kosztowały ponad 100 tys. zł, zatem cena za jednego odblaskowego ludzika przekraczała 10 tys. zł.

„Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym zastosowano takie rozwiązanie” – chwalił się samorząd.

Szybko okazało się, że inne miasto postawiło takie same figurki za kwotę dziesięciokrotnie mniejszą. Samorząd Bytomia zamówił bowiem 20 odblaskowych figurek za… 25 tys. zł.

„Testy” i „analizy” samorządowców miały dowodzić skuteczności „innowacji”

Przedstawiciele samorządowych zarządców dróg zachwalali innowację. „Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Istotne są także projekty inwestycyjne sukcesywnie poprawiające warunki poruszania się po mieście” – mówił cytowany w materiale częstochowskiego ZDM prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. ZDM w Częstochowie dodawał, że „decyzja o ostatecznych lokalizacjach została poprzedzona analizami inżynierów ruchu drogowego”.

Z kolei pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu mieli wspólnie z policjantami z bytomskiej drogówki przeprowadzać testy, które wskazały, że instalacja wpływa pozytywnie na zachowania kierowców.

– Widoczna z kilkudziesięciu metrów odblaskowa postać rzeczywiście sprawiała, że kierowcy zachowywali ostrożność. Dlatego wytypowaliśmy kolejne newralgiczne przejścia dla pieszych m.in. w rejonach szkół podstawowych, w miejscach uczęszczanych przez dzieci oraz w rejonie niedoświetlonych przejść – przekonywał Przemysław Wrona, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Gdańsk ostrzegał, że to groźne

Tuż po zamontowaniu „innowacji” w Częstochowie, na Facebooku miasta pojawiło się wiele komentarzy mieszkańców, którzy wskazywali na wady takiego rozwiązania. Pisali, że przejście jest nieoświetlone, a dostawienie świecącej figurki powoduje, iż widać tam jedynie odblask.

Na problem z „odblaskowymi ludzikami” wskazywali też dziennikarze motoryzacyjni. „Faktem jest, że otoczenie polskich dróg jest przepełnione napisami, reklamami, znakami drogowymi, wyświetlaczami i teraz jeszcze intencjonalnie stawianymi odblaskami, które mogą zwyczajnie oślepiać kierowców zgodnie z zasadą: >>widzę odbite światło i nic poza nim<<” – komentował Maciej Brzeziński, wydawca „Auto Świata”.

Gdy jeden z radnych w Gdańsku chciał pójść drogą Częstochowy i Bytomia, ten pomysł skrytykował pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. pieszych. – Tego typu działanie opiniuję zdecydowanie negatywnie, ponieważ stawianie odblaskowych ludzików przy przejściach może mieć skutek odwrotny od zamierzonego, poprzez odwracanie uwagi kierowcy – tłumaczył w Radiu Gdańsk Grzegorz Krajewski. I zauważał: – Dodatkowo ubrany na ciemno pieszy będzie przy odblaskowym cudaku po prostu mniej widoczny.

Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. pieszych wyraził się o tych instalacjach w zdecydowany sposób: – Akcję „odblaskowe ludziki” w tym kontekście odbieram jako podniesienie komfortu kierowców i zachęcenie ich do zmniejszenia uwagi obserwowania otoczenia, a nawet przeniesienia odpowiedzialności za ewentualne zdarzenie na pieszego.

Dla ekspertów było też od dawna jasnym, że sam znak D-6 (przejście dla pieszych) jest odblaskowy – zwraca więc w nocy uwagę kierowcy, że dojeżdża do przejścia i musi zachować tam szczególną ostrożność.

Jest filmowy dowód – kierowca nie widział pieszego stojącego za „odblaskowym ludzikiem”

Dziś do Internetu trafiło nagranie z rejestratora kierowcy, które potwierdza, że te instalacje zamiast pomagać, mogą powodować poważne zagrożenia.

Kierowca dojeżdżał wieczorem do przejścia dla pieszych, przy którym stoi „odblaskowy ludzik”. Autor nagrania przyznał, że miało to miejsce w Częstochowie. Za „ludzikiem” wchodził na przejście dla pieszych człowiek. Kierowca widział jedynie jasny odblask ludzika. Pieszego zauważył dopiero w ostatnim momencie.

Reakcja kierowcy – czyli tytuł nagrania, w którym za niedostrzeżenie pieszego, obwinia… samego pieszego – jest również dowodem na słuszną intuicję pełnomocnika prezydenta Gdańska ds. pieszych, który spodziewał się w tej akcji przenoszenia odpowiedzialności na pieszych.

Ekspert: to powinno zostać usunięte z dróg, bo jest nielegalne

Film pokazaliśmy Tomaszowi Toszy, zastępcy dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie – w mieście, które zasłynęło w Polsce spełnieniem „Wizji Zero”. Latami tak poprawiało infrastrukturę drogową, że notuje wielomiesięczne okresy bez jednej ofiary śmiertelnej.

– Kreatywność ludzi naciągających na poprawę bezpieczeństwa jest niesamowita. Podświetlane ludziki wchodzące na przejścia przekraczają jednak granice tego co powinien robić zarządca dróg – bo to co widać na filmiku jest nie tylko nieskuteczne i głupie. Jest również niebezpieczne i powinno być usunięte z pasa drogowego jako nielegalne – mówi brd24.pl Tomasz Tosza. – Tego typu urządzeń nie przewiduje rozporządzenie o znakach. Problemem ludzika jest to, że kosztuje tyle co doświetlenie wertykalne lampami ledowymi – a to jest rozwiązanie, które naprawdę działa i pomaga zarówno pieszym jak i kierowcom. One dają kierowcy szansę na dostrzeżenie pieszego, który zamierza wejść na jezdnie. To, że świecący ludzik jest zbyt kontrastowy w nocy i potrafi olśnić, to już grubszy kaliber. Bo to pogarsza bezpieczeństwo podobnie jak świetlne reklamy na skrzyżowaniach – podkreśla.

Wysłaliśmy pytania do zarządów dróg w Częstochowie i Bytomiu – czy w obliczu tych wskazań zdecydują się na usunięcie potencjalnie niebezpiecznych instalacji.

Łukasz Zboralski