Connect with us

Infrastruktura

Przez cały rok GDDKiA doświetliła w całym kraju 44 przejścia dla pieszych. Azyle zyskały… trzy

Opublikowano

-

GDDKiA podsumowała, co zrobiła w 2018 r. dla poprawy bezpieczeństwa. Oprócz remontów dróg, dokonania nie wyglądają okazale: dołożono 27 sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, 10 sygnalizacji na przejściach, zbudowano ok. 12 km dróg rowerowych

W ubiegłym roku uroczyście oddano 1,6 km nowego chodnika w Kuczowie. Fot. GDDKiA

W ubiegłym roku uroczyście oddano do użytku m.in. 1,6 km nowego chodnika w Kuczowie (woj. świętokrzyskie). Fot. GDDKiA

W ubiegłym roku GDDKiA wydała ok. 840 mln zł na poprawę bezpieczeństwa. Ale do takich prac zalicza również remonty dróg – tych wyremontowano 330 km, a ponad 25 km gruntownie przebudowano lub rozbudowano. Realizowano też w ok. 260 miejscach  „punktowe zadania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego”.

Gdy spojrzy się na liczby konkretnych inwestycji, trudno o zachwyt. Przez cały rok w całym kraju:

– zbudowano blisko 58 km chodników
– zbudowano ponad 12 km dróg rowerowych
– zbudowano lub przebudowano 24 skrzyżowania
– zamontowano 27 sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach
– zamontowano 10 sygnalizacji świetlnych na przejściach dla pieszych
– oświetlono 44 przejścia dla pieszych
– dodano na wysięgniku znaki D-6 do 52 przejść dla pieszych
– wytyczono 35 nowych przejść dla pieszych
– do 3 przejść dla pieszych dołożono azyle pozwalające podzielić przechodzenie przez jezdni na dwa etapy
– zbudowano 50 zatok autobusowych

Z zakresu remontów dróg zrealizowano w sumie 171 zadań o łącznej wartości ok. 340 mln zł. Wykonano m.in. remont autostrady A4 w województwie opolskim na odcinku Opole Południe – Krapkowice, remont autostrady A2 w województwie wielkopolskim na odcinku Konin – Koło – Dąbie, remont autostrady A4 w województwie dolnośląskim na odcinku Bielany Wrocławskie – Wrocław Wschód wraz z węzłami.
Gruntownie przebudowano lub rozbudowano 25,5 km dróg. W sumie było to 129 zadań o łącznej wartości ok. 280 mln zł., w ramach których została podniesiona nośność drogi do nacisków 11,5 t/oś wraz z kompleksowym doposażeniem drogi w elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wykonano m.in. przebudowę ponad 12 km drogi krajowej 65 na odcinku Mońki – Knyszyn oraz ponad 10 km drogi krajowej 87 na odcinku Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój.

W tym roku blisko 200 przetargów za 1,5 mld zł

W 2019 roku GDDKiA ogłosić chce ok. 1900 przetargów na przebudowy dróg i skrzyżowań oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) na istniejących odcinkach dróg krajowyc. Wyda na to ok. 1,5 mld zł.
Będą to kontynuacje już rozpoczętych inwestycji, jak i nowe zadania drogowe, co zdaniem urzędników przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróży wszystkich uczestników ruchu.

W ramach ogłaszanych przetargów drogowcy będą prowadzić działania inżynieryjne przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa ruchu. Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowania, zbudują ronda, sygnalizacje świetlne, uspokajają ruch wytyczając wysepki oraz optycznie zwężą jezdnię.

W ramach prowadzonych w tym roku postępowań w wielu miejscach zbudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane będą przejścia dla pieszych, ustawione zostaną ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstaną drogi rowerowe. Budowane są również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy ogłoszone zostaną przetargi m.in. na rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 21 na odcinku od Słupska do Ustki co poprawi dojazd na wybrzeże. Postępowania będą ogłoszone również na rozbudowę blisko 52 kilometrów drogi krajowej nr 65 na odcinku Kowale Oleckie – Olecko – Gąski – Ełk – Nowa Wieś Ełcka – granica województwa, 17 kilometrów drogi krajowej nr 74 na odcinku Gorajec – Szczebrzeszyn w woj. lubelskim.

Przetargi będą dotyczyły również przebudowy skrzyżowania DK 82 z drogami gminnymi (ulicami: Dębową i Świerkową) w miejscowości Turka wraz z podłączeniem do węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S17 w woj. lubelskim, budowy 10 zatok autobusowych wraz z chodnikiem na DK 16 w miejscowości Grzegorze i Prawdziska, na DK 58 w miejscowości Kaliszki, na DK 57 w miejscowości Ciemna Woda i Lutry w woj. warmińsko-mazurskim, a w woj. wielkopolskim skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 10 z drogą powiatową w m. Śmiłowo.

luz