Connect with us

Infrastruktura

Rusza budowa kolejnego odcinka A1. Będą po trzy pasy w każdą stronę i to z betonu

GDDKiA podpisała umowę na realizację drugiego odcinka brakującego fragmentu autostrady A1

Opublikowano

-

GDDKiA podpisała umowę na realizację drugiego odcinka brakującego fragmentu autostrady A1

 

Dziś (30 sierpnia 2018 r.) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację odcinka autostrady A1 od Radomska do granicy z woj. śląskim. To jeden z pięciu brakujących odcinków autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Na dwa z nich w lipcu 2018 r. podpisano już umowy z wykonawcami. Trwa także budowa odcinków A1 w woj. śląskim od węzła Częstochowa Północ do Pyrzowic.

– Dzisiaj podpisujemy umowę na realizację kolejnego odcinka autostrady A1 w woj. łódzkim. Powstanie trasa, która połączy polskie wybrzeże, polskie porty z południem Europy. To kluczowa inwestycja, kręgosłup drogowy Polski – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Odcinek Radomsko – granica województw (odcinek D) jest najkrótszym (7 km) fragmentem budowy autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa. Jego budową zajmie się Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR z Zawiercia, a koszt prac budowlanych to ok. 338,2 mln zł. Czas realizacji to 32 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych: 15 grudnia – 15 marca).

Po przebudowie kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Betonowa nawierzchnia zapewni dużą trwałość trasy. Ocenia się, że bez poważniejszych zabiegów remontowych powinna służyć 30-40 lat.

a1-odc-d-mapa

Mapa budowanego ostatniego odcinka A1. Źródło: MIB

A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy będzie miała ok. 81 km, łączny koszt realizacji to ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór). Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:

· Odcinek A – węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km

30 lipca 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł);

· Odcinek B – w. Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk, ok. 24,2 km

12 lipca 2018 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę, trwa kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, po jej zakończeniu nastąpi podpisanie umowy (planowane we wrześniu);

· Odcinek C – Kamieńsk – Radomsko, ok. 16,7 km

25 lipca 2018 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę, trwa kontrola uprzednia, po jej zakończeniu nastąpi podpisanie umowy (planowane we wrześniu);

· Odcinek D – Radomsko – gr. woj., ok. 7 km

30 sierpnia 2018 r. podpisano umowę z przedsiębiorstwem INTERCOR (wartość 338,3 mln zł);

· Odcinek E – gr. woj. łódzkiego – w. Częstochowa Północ, ok. 16,9 km

23 lipca 2018 r. podpisano umowę na realizację z firmą POLAQUA (wartość 596,5 mln zł).

Na 2019 r. zostało zaplanowane oddanie do ruchu autostrady A1 w woj. śląskim. Trasa od obwodnicy Częstochowy do Pyrzowic, o długości ok. 57,7 km i łącznej wartości ok. 2,6 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór), została podzielona na 4 odcinki realizacyjne:

· Odcinek F – Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia, ok. 21,3 km,

· Odcinek G – Częstochowa Blachownia – Częstochowa Południe, 4,7 km,

· Odcinek H Częstochowa Południe – Woźniki, ok. 16,7 km,

· Odcinek I – Woźniki – Pyrzowice, ok. 15,2 km.

red