Connect with us

Infrastruktura

Świecąca zebra dla pieszych. Koniec z doświetlaniem przejść?

W jednych krajach dużo się o innowacjach mówi, w innych – powstają innowacyjne rzeczy. Holenderska firma zaproponowała podświetlane przejścia dla pieszych. Pierwsze już działa w mieście Eerbeek. Czy to zwiastuje bliski koniec instalowania dodatkowych lamp nad zebrami?

Opublikowano

-

W jednych krajach dużo się o innowacjach mówi, w innych – powstają innowacyjne rzeczy. Holenderska firma zaproponowała podświetlane przejścia dla pieszych. Pierwsze już działa w mieście Eerbeek. Czy to zwiastuje bliski koniec instalowania dodatkowych lamp nad zebrami?

Podświetlane przejście dla pieszych w holenderskim mieście Eerbeek. Źródło: Lighted Zebra Crossing B.V.

Podświetlane przejście dla pieszych w holenderskim mieście Eerbeek. Źródło: Lighted Zebra Crossing B.V.

Lepsze dostrzeganie pieszych, zwłaszcza na przejściach. Myśląc o bezpieczeństwie pieszych – w Polsce trudno wyobrazić sobie potrzebniejsze rozwiązanie. Na razie jednak pieszych zobowiązano do noszenia odblasków (ale poza terenem zabudowanym, gdzie przejść jest przecież mniej).
Często też samorządy na własną rękę inwestują w dodatkowe doświetlenie przejść dla pieszych. Tu pojawiają się dodatkowe problemy – bo jak wskazuje część branży, doświetlanie ludzi lampą z góry daje niezbyt wiele. Lepiej stosować wówczas oprawy zamontowane pod kątem, by choć z boku oświetlić sylwetkę pieszego. Kolejny problem to dodatkowa infrastruktura. Lampę trzeba przecież na czymś zamontować, a więc w otoczeniu drogi pojawiają się nowe elementy.

Świecące pasy LED

Wszystkie te problemy rozwiązała holenderska firma Lighted Zebra Crossing B.V. Wpadła na rozwiązanie, dzięki któremu piesi są naprawdę widoczni, a kierowcy nie są oślepiani dodatkowymi błyskami. To pasy „zebry”, które podświetlane są lampami LED. Pierwsze takie przejście holenderska firma podarowała gminie Brummen.

– Idea podświetlonego przejścia dla pieszych zrodziła się z naszej misji, uważamy, że piesi powinni być bezpieczni na pasach. A na tradycyjnych przejściach w ciemności lub w złych warunkach pogodowych codziennie na całym świecie dochodzi do wypadków – tłumaczył Henk Peters, dyrektor Lighted Zebra Crossing B.V. – Dlatego jesteśmy bardzo dumni, że możemy uruchomić takie przejście po długim i intensywnym okresie rozwoju tego produktu i badań terenowych.

Oświetlanie pieszych znajdujących się na przejściu, to nie jedyne zalety innowacyjnej „zebry” LED. Jej pasy łatwo można zainstalować, albo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Wyposażono ją też w czujniki, które pozwalają na rejestrację przejeżdżających pojazdów, ich prędkość i wagę. Pasy mogą też rejestrować liczbę przechodzących po nich pieszych.

Producent pasów uważa, że na pewno nie wszystkie przejścia należy zamienić na podświetlane. Ale zdaniem przedstawicieli firmy LED-owe pasy na pewno mogą znaleźć zastosowanie w pobliżu szkół, sklepów i osiedli mieszkaniowych oraz tam, gdzie często przechodzą starsi piesi.

red