Connect with us

Infrastruktura

W Szczecinie kierowcy nie zaparkują bliżej niż 10 m od przejść. Bo staną stojaki na rowery

Opublikowano

-

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin wpadło na pomysł, jak poradzić sobie z kierowcami stwarzającymi zagrożenie przez parkowanie za blisko przejść dla pieszych. Dostało na to pieniądze z rządowego programu

Stojak rowerowy na ulicy w Toronto. Fot. Xavier Snelgrove/CC ASA 2.5

Stojak rowerowy na ulicy w Toronto. Fot. Xavier Snelgrove/CC ASA 2.5

To częsty problem w polskich miastach – samochody zaparkowane tuż przy przejściu dla pieszych. Inni kierowcy mają wtedy kłopot, by w porę dostrzec pieszych wchodzących na pasy. Najbardziej zagrożone są wówczas dzieci, osoby niskiego wzrostu i ludzie na wózkach inwalidzkich.

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin chce to zmienić w swoim mieście. Dostało na to pieniądze z z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020″ koordynowanego przez MSWiA.

W ramach tego projektu w Szczecinie zmodernizowanych zostanie 30 przejść dla pieszych. Poprawi się tam widoczność. Jak? Stowarzyszenie we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin postawi tam stojaki rowerowe, które uniemożliwią parkowanie bliżej niż 10 m od pasów. Dzięki temu jednocześnie przybędzie w mieście ok. 200 miejsc parkingowych dla rowerów.

Projekt zakłada też przeprowadzenie wraz z policją cyklu zajęć dla uczniów szczecińskich szkół oraz kampanię skierowaną do kierowców, która uświadomi im konsekwencje niezgodnego z prawem parkowania samochodów. Powstała już animacja promująca właściwe zachowania:

ai