Connect with us

Kronika wypadków

Kierowca potrącił 9-latka, który wbiegł na jezdnię. Mandat dostał dziadek chłopca

Opublikowano

-

Do niegroźnej kolizji doszło dziś w Wólce Kosowskiej (Mazowieckie). Kierowca uderzył w chłopca, który wbiegł na ulicę
Starszy mężczyzna, pieszy Fot. Pixabay

Zdjęcie ilustracyjne. Starszy mężczyzna, pieszy Fot. Pixabay

Do potrącenia doszło dziś w gminie Lesznowola, w miejscowości Wólka Kosowska. W rejonie ulicy Polnej 9-letni chłopiec wbiegł na jezdnię. Kierowca go potrącił. Dziecku nic się nie stało. Przybyła na miejsce policja uznała, że winny jest… dziadek, który jako opiekun dziecka nie dopilnował chłopca. Dziadek został ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Czy rodzic odpowiada za wykroczenie dziecka?

Mandat dla dziadka z Lesznowoli za wbiegnięcie wnuka pod koła pojazdu, to ciekawa sytuacja prawna. Dzieci bowiem nie mogą zostać ukarane za popełnienie wykroczenia. Odpowiedzialność przed prawem dotyczy osób, które ukończą 17. rok życia.

Jednak gdy dziecko dopuści się czynu zabronionego przez prawo i wynika to z naruszenia obowiązków rodzicielskich, to można mówić o tym, że rodzic dopuszcza się wykroczenia zagrożonego naganą lub grzywną do 5 tys. zł.

Reguluje to art. 105 par. 1 Kodeksu wykroczeń:

„Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego,podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Jednak – jak wskazują prawnicy – warunkiem poniesienia takiej odpowiedzialności przez rodzica musi być fakt, że opiekun w sposób rażący naruszył swoje obowiązki wobec dziecka oraz… demoralizacja nieletniego. O takiej odpowiedzialności raczej trudno mówić, gdy dziecko nagle wbiegnie na jezdnię.

Istnieje jednak jeszcze odpowiedzialność za narażenie małoletniego na niebezpieczeństwo. Reguluje to art. 106. KW:

„Dopuszczenie do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych małoletniego lub osoby pod opieką lub nadzorem

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

ai