Connect with us

Kronika wypadków

Tuż przed komendą w Mielcu kierowca wjechał w dwie policjantki na przejściu dla pieszych

Opublikowano

-

Dwie policjantki z Mielca zostały ranne. Przechodziły przez przejście dla pieszych przed komendą policji, gdy wjechał w nie kierowca
Miejsce wypadku w Mielcu Fot. Policja

Miejsce wypadku w Mielcu Fot. Policja

Dziś rano doszło do wypadku w Mielcu. Przez przejście dla pieszych na ulicy Żeromskiego – tuż przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu – przechodziły dwie funkcjonariuszki. Wówczas wjechał w nie 71-letni mężczyzna kierujący osobowym suzuki. Policjantki zostały ranne i przewieziono je do szpitala. Zdaniem rzeczniczki miejscowej policji, funkcjonariuszki prawidłowo przechodziły po pasach i wszystko wskazuje na to, że winny jest kierowca, który nie ustąpił im pierwszeństwa.

Policja z Mielca ostrzegała: nie wchodź na przejście, bo kierowca może nie wyhamować

Komenda Powiatowa Policji z Mielca w tym sezonie jesienno-zimowym skupiała się w swoich komunikatach głównie na… pouczaniu pieszych. W jednym z medialnych przekazów funkcjonariusze napisali, by ostrożnie dojeżdżać do przejść. Po tym jednym zdaniu skierowanym do kierowców rozbudowali cały szereg przestróg dla pieszych.

„Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Dlatego też szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie” – napisali policjanci z Mielca.

Kolejny komunikat policji z Mielca dotyczył noszenia odblasków. Policjanci poinformowali, że 1 października rozpoczęli akcję skierowaną do pieszych „Świeć Przykładem”. Jej celem jest „przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze”.

W tym komunikacie policjanci wyliczyli najczęstsze błędy popełniane przez pieszych: przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przebieganie przez jezdnię, wtargnięcie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Tymczasem z danych Komendy Głównej Policji za rok 2022 wynika, że najczęstszymi sprawcami wypadków na przejściach dla pieszych są kierowcy. Piesi odpowiadają za niewielki procent tych zdarzeń.

ai