Connect with us

Kronika wypadków

Wjechał w dwie kobiety na przejściu. Policja: kierowcy muszą obserwować okolice przejść!

Opublikowano

-

Kierowca w Katowicach wjechał w dwie kobiety przechodzące przez przejście. Zostały przewiezione do szpitala. Policja przypomina: zmieniło się prawo i kierowcy muszą bardziej uważać przy przejściach

Zniszczona szyba samochodu audi, którego kierowca wjechał w dwie kobiety na przejściu w Katowicach Fot. Policja

Wczoraj na ul. Armii Krajowej w Katowicach 35-letni kierujący audi potrącił dwie obywatelki Ukrainy przechodzące przez przejście dla pieszych. Kobiety w wieku 38 i 28 lat zostały przetransportowane do szpitala.

Policjanci w komunikacie przypominają, że 1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463) i zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

„W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko samego przejścia, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy na to nie wchodzą” – tłumaczą policjanci z Katowic. I dodają: „Obowiązujące regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejście”.

luz