Connect with us

Prawo

1 czerwca 2021 – nowe przepisy drogowe – co dokładnie się zmienia

Opublikowano

-

Nowe prawo nad drogach od 1 czerwca. Co dokładnie zmienia się dla kierowców i pieszych? Podsumujmy zmiany

Fot. CC0

Od 1 czerwca 2021 zmieniła się ustawa Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to nowe obowiązki dla kierowców i pieszych. O to one:

1. Kierowca musi ustąpić pieszemu wchodzącemu na pasy 

Kierowcy mają ustawowy obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście (do tej pory prawo nakazywało jedynie ustępowanie pieszym, którzy już są na pasach). Według ekspertów zwróci to kierowcom w kraju uwagę, że powinni dostrzegać już pieszych zamierzających wejść na pasy, by nie być zaskoczonym w momencie „wchodzenia” – gdy już muszą pierwszeństwa udzielać.

2. Kierowca może jechać w obszarze zabudowanym maksymalnie 50 km/h w dzień i w nocy

Kierowca w obszarze zabudowanym nie może już w nocy jechać szybciej niż za dnia. Przez całą dobę maksymalna prędkość to 50 km/h (chyba, że zostanie podniesiona specjalnym oznakowaniem).

3. Kierowca nie może jechać za blisko innego kierowcy na drogach szybkiego ruchu

Na autostradach i drogach ekspresowych należy zachować bezpieczną odległość, która jest obliczana jako połowa prędkości wyrażona w metrach. Np. jadąc 100 km/h trzeba zachować od poprzedniego pojazdu minimalnie 50 m odstępu.

4. Pieszy nie może patrzeć w telefon i inne urządzenia elektroniczne na przejściach dla pieszych

Piesi nie będą mogli używać telefonów ani innych urządzeń elektronicznych już od momentu wchodzenia na przejście dla pieszych – w sposób, który uniemożliwia im obserwację drogi. Chodzi więc o to, by ich wzrok nie był skupiony na urządzeniu.

ai