Connect with us

Prawo

Angielskie chodniki bez aut? Ministerstwo Transportu szykuje zakaz parkowania

Opublikowano

-

Parkowanie na chodnikach jest zakazane w Londynie. Niebawem może dotyczyć to całej Anglii.  – Samochody zaparkowane na chodniku mogą powodować poważne trudności dla wielu pieszych, dlatego podejmuję działania, by chodniki były bezpieczniejsze – zapowiedział brytyjski minister transportu

Samochód zaparkowany na chodniku. Wielka Brytania. Fot. Flickr/Alan Stanton CC BY-SA 2.0

Parkowanie na chodniku jest zakazane w Londynie i w całej Szkocji. Niebawem może tak być również w Anglii. Fot. Flickr/Alan Stanton CC BY-SA 2.0

W całej Anglii zakaz parkowania na chodnikach mają jak dotąd ciężarówki. W Londynie na chodnikach nie mogą parkować także samochody osobowe. Brytyjski minister transportu Grant Shapps chce by podobnie było w całej Anglii. Podkreśla, że parkujące na chodnikach auta to poważne utrudnienie dla pieszych i zagrożenie dla bezpieczeństwa.

– Wkrótce rozpocznę konsultacje w celu znalezienia długoterminowego rozwiązania tego problemu – zapowiedział Shapps. – Rozważymy różne opcje, w tym udzielanie władzom lokalnym szerszych uprawnień w celu wyeliminowania tych złych nawyków – dodał.

W październiku ubiegłego roku zakaz parkowania na chodnikach wprowadziła Szkocja. Kto zostawi tam samochód na chodniku popełnia wykroczenie. Prawo 20 minutowego postoju na chodniku mają jedynie dostawcy towarów do sklepów czy warsztatów.

Za zakazem parkowania na chodnikach lobbowała przez wiele lat  Living Streets Scotland, część brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się promocją przemieszczania się pieszo.

AN