Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #47: Czy możesz jechać motorowerem lub quadem bez uprawnień?

Opublikowano

-

Nawet dorosły musi mieć co najmniej kategorię praw jazdy AM, by legalnie jeździć czterokołowcem lekkim. I od kilku lat – o czym niewielu pamięta – część dorosłych musi mieć też prawo jazdy na motorower

Quad Fot. Garry Knight/Flickr/CC BY 2.0

Quad Fot. Garry Knight/Flickr/CC BY 2.0

To było zaskoczenie dla 30-latki ze Świecia. Tamtejsza policja zatrzymała ją do kontroli, gdy jechała czterokołowcem lekkim. Była przekonana, że będąc osobą dorosłą, może się takim pojazdem poruszać bez żadnych dodatkowych uprawnień. Była w błędzie. Funkcjonariusze ze Świecia podkreślili, że to dość częsty przypadek.

Quad to nie motorower

Jak więc sprawa wygląda formalnie? Czterokołowcami lekkimi (całkowita masa do 350 kg, prędkość maksymalna do 45 km/h) można poruszać się wyłącznie wówczas, gdy ma się co najmniej kategorię prawa jazdy AM.

Taką kategorię uprawnień można zdobyć od 14. roku życia. Wówczas, jeśli ma się zgodę rodziców można zapisać się na kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a potem przystąpić do egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Przy czym – ciekawostka – w Wojewódzkim Ośrodku Egzaminowania Kierowców egzamin zdaje się… motorowerem. Bo to motorowerowe uprawnienia pozwalają jeździć czterokołowcami lekkimi.
Warto więc – zwłaszcza jeśli jest się rodzicem – pomyśleć o zapewnieniu dodatkowego szkolenia praktycznego dla swojego dziecka. Tak, aby kierowanie quadem nie było dla niego trudnym. Na czterech kołach jeździ się wszak trochę inaczej niż na dwóch, a w dodatku nadmiar pewności na quadzie bywa zwodniczy.

Ten, kto ma już lat 16, za zgodą rodziców może zapisać się na kurs prawa jazdy na kategorię B1. Taka kategoria uprawnia do kierowania: czterokołowcem – czyli pojazdem samochodowym z wyłączeniem samochodu osobowego, autobusu i motocykla o masie własnej nie przekraczającej 550kg (przy przewozie rzeczy) lub 400 kg (przy przewozie osób) oraz motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 ccm  lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h). Oczywiście znów trzeba zdać egzamin państwowy teoretyczny i praktyczny.

Dorośli, który mają prawo jazdy kategorii B mogą prowadzić czterokołowce i czterokołowce lekkie (oraz ciągniki).

Motorowerem bez prawa jazdy? Uważaj! Nie każdy może

Jak już więc zaznaczyliśmy quadem dorosły nie może poruszać się tylko dlatego, że ma dowód osobisty. To jest możliwe w przypadku motoroweru. Ale – uwaga! – nie każdy dorosły może jechać takim pojazdem bez prawa jazdy.

W 2013 r. znowelizowano przepisy i wówczas przywilej jazdy motorowerem bez uprawnień dla osób dorosłych pozostawiono tym, którzy ukończyli 18. rok życia przed styczniem 2013 r. Tylko takie osoby mogą poruszać się motorowerami „na dowód osobisty”. Ci, którzy świętowali osiemnastkę po styczniu 2013 r. muszą zdobyć co najmniej kategorię prawa jazdy AM, by legalnie po drodze jechać motorowerem.

I jeszcze jedna ważna uwaga – ten, kto zdobył kartę motorowerową jako niepełnoletni przed styczniem 2013 r., musi pamiętać, że ważna ona była tylko do momentu ukończenia przez niego pełnoletności. Można wymienić ją na prawo jazdy kategorii AM po złożeniu w urzędzie odpowiedniego wniosku, orzeczenia lekarskiego i fotografii. Ale gdy nie można udowodnić, że posiadało się kartę motorowerową, trzeba przejść szkolenie na kategorię AM i podejść do państwowego egzaminu.

Łukasz Zboralski

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2