Connect with us

Prawo

Cicha zmiana prawa. Nowa kara dla właścicieli samochodów – 1000 złotych

Opublikowano

-

W ustawie o gospodarowaniu zmianami gminnymi niespodziewanie znalazł się zapis dotyczący rejestracji samochodów. Nowe prawo będzie nakładało obowiązek zagrożony karą 1000 zł

Pieniądze Fot. CC0

Pieniądze Fot. CC0

Ministerstwo Środowiska przygotowało zmiany w zarządzaniu odpadami w gminach. Szereg nowych zapisów znalazł się w projekcie Ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Projekt trafił już do prac w Sejmie. Po pierwszym czytaniu 13 czerwca, ustawa została skierowana do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Śmieci i kara za niezarejestrowanie pojazdu na czas?

W środku wielu zmian dotyczących gospodarki odpadami niespodziewanie znalazły się zapisy zmieniające Prawo o ruchu drogowym. Nowa regulacja wyznacza czas na zarejestrowanie samochodu po jego zakupie i – co istotne – wyznacza administracyjną karę nabywcy, który tego terminu nie dochowa.

Jeśli tak brzmiące zapisy znajdą się ostatecznie w ustawie, to każdy, kto kupi nowy samochód w Polsce, albo z rynku wtórnego w kraju czy sprowadzi go z UE a także spoza Unii, będzie miał 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu (zwolnione z tego będą jedynie firmy motoryzacyjne i inne wyznaczone – które mają prawo do tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów).

Taki 30-dniowy obowiązek będzie miał także „posiadacz pojazdu powierzonego mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną”.

Każdy, kto się spóźni, dostanie karę administracyjną w wysokości 1000 zł.

Taka sama kara będzie groziła właścicielowi pojazdu, który nie złoży wniosku o jego wyrejestrowanie w ciągu 30 dni, gdy m.in. odda go na złom, ktoś mu auto ukradnie, sprzeda samochód komuś zza granicy, czy dojdzie do kasacji jego samochodu za granicą.

Dochód z kar administracyjnych będzie zasilał budżet powiatu.

Dobra zmiana czy zła zmiana?

Taka zmiana prawa rozwiąże pojawiający się czasem w kraju problem z nabywcami samochodów, którzy przez długi czas nie przerejestrowują ich na własne dane.
Z drugiej strony osoby zajmujące się kolekcjonowaniem pojazdów zabytkowych wskazują, że i tak już dziś zmuszone są opłacać OC za pojazdy, których przywracanie do sprawności może zajmować lata. Nowy przepis nakładać będzie na nich kolejny obowiązek – rejestracji w ciągu 30 dni od nabycia – zagrożony karą administracyjną.

luz

Zobacz projekt zmiany ustawy w PDF