Connect with us

Prawo

Dziecko bez karty rowerowej jeździ po osiedlu? Nawet 1500 zł mandatu od stycznia

Opublikowano

-

Mało kto zauważył, że nowe kary od stycznia przewidują też wysoki poziom mandatów za jazdę bez uprawnień pojazdami niemechanicznymi. Chodzi o dzieci nie posiadające karty rowerowej. Grozić im będzie do 1500 zł mandatu nawet za jeżdżenie po osiedlu
Dziecko na rowerze Fot. CC0

Dziecko na rowerze Fot. CC0

Nowelizacja, która podwyższa kary od 1 stycznia 2022 r. w większości skupia się na zachowaniach kierowców. Jednak nie tylko. Wysokie kary za prowadzenie pojazdów bez uprawnień dotyczyć będą zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, jak i osób poruszających się na pojazdach innych niż mechaniczne – rowery, hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego…

Dziecko bez karty rowerowej? Do 1500 zł mandatu

Nowe prawo surowiej karać będzie tych, którzy bez uprawnień prowadzić będą pojazd mechaniczny. Za jazdę bez uprawnień na drodze publicznej, ale też w strefie zamieszkania lub strefie ruchu policja karać będzie grzywną minimalnie 1500 zł.

Jednak nowe brzmienie art. 94 kodeksu wykroczeń zakłada też spory limit kar dla prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne. Dopisano to w nowym paragrafie 1a:

„§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych”.

Zatem mandat do 1500 zł mogą dostać osoby które nie mając uprawnień kierują takimi pojazdami jak rower, hulajnoga elektryczna czy urządzenie transportu osobistego.

W Polsce dotyczyć to będzie osób od 10 do 18 roku życia. Bowiem dopiero dorosły może kierować tymi pojazdami bez uprawnień, a dzieci od 10 roku życia muszą posiadać co najmniej kartę rowerową (dzieci poniżej tego wieku na rowerze traktowani są jako piesi, a kierować hulajnogami elektrycznymi nie mogą – z małym wyjątkiem, ale o tym za chwilę).

Polskie prawo od 1 stycznia ustawia więc granicę 1500 zł mandatu dla dzieci, które bez uprawnień będą poruszać się np. rowerem po osiedlu. W ustawie jasno zapisano, że takie wykroczenie popełnia się także w „strefę zamieszkania”.

Tyle samo grozić będzie osobom bez karty rowerowej, które jeździć chciałyby po drodze publicznej, ale i po choćby na terenie osiedla mieszkalnego (strefa zamieszkania) na hulajnodze elektrycznej.
Wykroczenia nie będą za to popełniać młodsze dzieci – do 10. roku życia – jeżdżące na hulajnodze elektrycznej w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych. Bowiem inna regulacja prawna – ustawa o UTO – dopuszcza taką możliwość.

Łukasz Zboralski