Connect with us

Prawo

Jechał za szybko, zabił pieszą na pasach. Sąd: żadna kara nie wpłynie na kierowców

Opublikowano

-

Białostocki sąd wydał wyrok w sprawie kierowcy, który zabił 79-latkę na przejściu dla pieszych. Sędzia skazała 23-latka na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Tłumaczyła, że „żadna kara i tak nie zwróci życia kobiecie” i dodawała, że sprawca wypadku też przeżywa traumę

Do śmiertelnego potrącenia pieszej doszło na ul. Hetmańskiej w Białymstoku w 2018 r. Fot. Policja

Do śmiertelnego potrącenia pieszej doszło na przejściu dla pieszych na ul. Hetmańskiej w Białymstoku w 2018 r. Fot. Policja

Dwa lata temu w lipcu w Białymstoku na ulicy Hetmańskiej 23-letni kierowca wjechał w 79-letnią kobietę. Ta już prawie schodziła z przejścia. Zdaniem świadków uciekała z pasów przed motocyklistą. Podczas procesu kierowca samochodu przyznał się, że jechał za szybko. Zdaniem biegłego przekroczył prędkość i jechał tam ok. 92 km/h. Dla sądu wina kierowcy nie budziła wątpliwości.

Jak zwrócił uwagę Adam Kamil Piwowarski na grupie facebookowej Piesi Górą, sędzia Barbara Paszkowska z Sądu Rejonowego w Białymstoku wygłosiła zdumiewające uzasadnienie swojego wyroku.

Jak przytacza portal Poranny.pl, sędzia stwierdziła, że żadna kara nie zwróci życia kobiecie, a pobyt w więzieniu byłby dla oskarżonego krzywdzący.
Sędzia współczuła też kierowcy. „Należy podkreślić, że sprawa jest traumatyczna zarówno dla rodziny ofiary jak i oskarżonego. Niewątpliwie do końca swojego życia będzie miał poczucie, że pozbawił życia innego człowieka” – cytuje ją Poranny.pl

Sędzia podważyła też sens prewencyjny orzekanych w sądach kar. Stwierdziła, że „żadna kara, nawet najsurowsza, nie wpłynie w sposób istotny na zmianę postaw kierowców”. Dodała, że „najistotniejsza jest edukacja i uświadamianie kierowcom, jakie skutki niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i brawurowa jazda”.

23-letni kierowca został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz 5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia synowi ofiary i zwrot kosztów sądowych.

ai