Connect with us

Prawo

Konfiskata pojazdów pijanym coraz bliżej. Projekt niebawem trafi na posiedzenie rządu

Opublikowano

-

Nowelizacja Ministerstwa Sprawiedliwości, która wprowadzi możliwość konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom, została zaakceptowana przez Stały Komitet Rady Ministrów. Zakończyło się już też opiniowanie projektu. Teraz trafi pod obrady rządu
Holowanie pojazdu Fot. Flickr/EX22218 - ON/OFF/CC BY-NC-ND 2.0

Holowanie pojazdu Fot. Flickr/EX22218 – ON/OFF/CC BY-NC-ND 2.0

Jak dowiedział się portal brd24.pl projekt zmian prawa, który wprowadzi konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. To pierwszy i najważniejszy krok, by nowelizacja prawa została oficjalnie przedłożona na posiedzeniu rządu. Po akceptacji rządowej nowelizacja trafi już do Sejmu.

Wiadomo też, że we wtorek zakończyło się opiniowanie projektu. Inne resorty mogły przysyłać w tej sprawie swoje opinie. Teraz resort sprawiedliwości musi na nie odpowiedzieć.

Promil i po samochodzie

Według informacji portalu brd24.pl podczas prac na SKRM nie zmieniono pierwotnych założeń nowelizacji.

Jak wcześniej ujawnialiśmy – projekt zmian zakłada obowiązkową konfiskatę samochodu w dwóch przypadkach. Auto obligatoryjnie straci ten, kto zostanie przyłapany przez policję za kierownicą i będzie miał w organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu. Obowiązkowo konfiskować będzie się też pojazd kierowcom, którzy mając co najmniej 0,5 promila spowodowali wypadek drogowy.

W przypadku, gdy pijany kierowca nie będzie właścicielem pojazdu, będzie musiał w ramach tej kary zapłacić jego równowartość.

Dodatkowo nowelizacja zakłada surowsze karanie recydywistów. Po zmianie prawa wobec osób ponownie jeżdżących w stanie nietrzeźwości nie będzie już możliwa zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę czy ograniczenie wolności.

luz