Connect with us

Prawo

Konfiskata samochodu – wiadomo, w jakim przypadku będą odbierać pojazdy pijanym kierowcom

Opublikowano

-

Dziś ma zostać ujawniona nowelizacja Kodeksu karnego, która zaostrzy kary dla pijanych kierowców – ustalił portal brd24.pl. Wyciekły już główne kierunki zmian. Wiadomo, w jakich dwóch przypadkach nastąpi obowiązkowa konfiskata pojazdu
Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Według informacji portalu brd24.pl jeszcze dziś ujawniony ma zostać projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany dotyczą m.in. podwyższenia kar dla pijanych kierowców.

Jak ujawniło już radio RMF FM projekt zmian zakłada obowiązkową konfiskatę samochodu w dwóch przypadkach. Auto obligatoryjnie straci ten, kto zostanie przyłapany przez policję za kierownicą i będzie miał w organizmie co najmniej 1,5 promila alkoholu. Obowiązkowo konfiskować będzie się też pojazd kierowcom, którzy mając co najmniej 0,5 promila spowodowali wypadek drogowy.

Z wcześniejszych informacji wiadomo, że w przypadku, gdy pijany kierowca nie będzie właścicielem pojazdu, będzie musiał oddać jego równowartość.

Jutro w Sejmie zacznie się pierwsze czytanie projektu, który podwyższy grzywne z mandatów za wykroczenia i przestępstwa drogowe [O NOWYCH MANDATACH CZYTAJ TU]

W wielu krajach UE prawo pozwala na czasowe zatrzymanie pojazdu kierowcy, wobec którego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów [CZYTAJ O TYM WIĘCEJ]. W kilku krajach można też orzec przepadek pojazdu pijanego kierowcy.

luz