Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zmian w prawie: pijany lub odurzony sprawca wypadku bezwarunkowo na dwa lata do więzienia, ucieczka przed policją na drodze – do 5 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów na 15 lat

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik uważają, że ostrzejsze kary powstrzymają takich kierowców jak np. Frog. Fot. MS
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawił projekt zmian w prawie zaostrzający kary dla przestępstwa i wykroczenia na drogach. Zdaniem przedstawicieli resortu obecne przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie ludzi stwarzających niebezpieczeństwo dla innych.
W 2015 r. ponad tysiąc sprawców wykroczeń drogowych nie zostało ukaranych, bo sprawy się przedawniły.
Spośród prawie 1,4 tys. osób, które skazano za jazdę bez prawa jazdy (odebranego decyzją administracyjną), zaledwie wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Na 112 wyroków skazujących pijanych kierowców, którzy zabili na drodze człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciała, 26 wymierzono w zawieszeniu (w 2014 r. – 38 zawieszeń na 151 wyroków; w 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).
– Chcemy ograniczyć nieodpowiedzialne i groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność – powiedział na konferencji minister Zbigniew Ziobro.
I wraz z sekretarzem stanu Michałem Wójcikiem przedstawił projekt ustawy, która ma poprawić sytuację na polskich drogach.
Co zmienią nowe przepisy?
1. Dwa lata bezwarunkowego więzienia dla pijanych sprawców ciężkich wypadków
Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub wypadku, w którym ktoś został ciężko ranny, pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona (obecnie dolna granica kary przy takim przestępstwie to 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić).
2. Wykroczenia na drogach przedawniane po 3 latach
Wykroczenia drogowe będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu popełnienia. Dziś przedawnienie następuje już po dwóch latach.
3. Za kierowanie bez prawa jazdy obligatoryjny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, tak jak obecnie (w praktyce sądy rzadko ją orzekają, a jeśli już – to najczęściej w zawieszeniu). Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
4. Do 5 lat więzienia za prowadzenie pojazdu mimo sądowego zakazu
Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Dziś – do 3 lat więzienia.
5. Za ucieczkę przed policja na drodze do 5 lat więzienia i obligatoryjny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
Kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo dawania z radiowozu sygnału świetlnego i dźwiękowego, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dziś takie zachowanie to wykroczenie, za które grozi grzywn lub kara aresztu do 30 dni.
6. Kierowca przed sądem z całym bagażem mandatów i danych z CEPiK
Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat od policyjnej drogówki (mandaty, punkty karne itp.) i z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiązku, co sprzyja wydawaniu łagodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych, gdyż sądy najczęściej nie wiedzą o dotychczasowym łamaniu przepisów przez takie osoby.
red