Connect with us

Prawo

Nowe przepisy na drogach – za co stracisz prawo jazdy, jak przewozić dziecko, jakie są nowe kwoty mandatów

Od 18 maja obowiązują surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Ale zmieniły się też zasady przewożenia dzieci oraz taryfikator mandatów – zebraliśmy dla Was wszystkie zmiany w jednym miejscu

Opublikowano

-

Od 18 maja obowiązują surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Ale zmieniły się też zasady przewożenia dzieci oraz taryfikator mandatów – zebraliśmy dla Was wszystkie zmiany w jednym miejscu

Policja Fot. policja.pl

Od 18 maja policja może odbierać prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 50 km/h i za przewożenie za dużej liczby osób. Fot. Policja.pl

Najpoważniejsze zmiany to zaostrzenie kar dla kierowców, które zaczęło obowiązywać od 18 maja. Większe kary czekają nas za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i jazdę pod wpływem alkoholu. Kilka dni wcześniej zaczęły też obowiązywać nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach, a jeszcze wcześniej – nowe stawki mandatów za niektóre wykroczenia. Oto wszystkie ostatnie zmiany, o których powinni wiedzieć kierowcy:

Za jakie przewinienia na drodze wyższe kary?

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h
– za takie przewinienie policja odbierać będzie prawo jazdy na 3 miesiące. Kierowca dostanie pokwitowanie, z którym będzie mógł dojechać do domu (miejsca docelowego podróży).

Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 3 miesiące
– skutkować będzie dłuższym odebraniem uprawnień – na 6 miesięcy.

Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 6 miesięcy
– oznaczać będzie już utratę uprawnień do kierowania. By je znów mieć, trzeba będzie ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Przewożenie większej liczby pasażerów niż dopuszcza to dowód rejestracyjny pojazdu
– karą jest zatrzymanie uprawnień do kierowania samochodami na 3 miesiące.

Jazda pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających – odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat (maksymalnie 15 lat). Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie kara finansowa wyniesie 10 tys. zł. Większa kwota kary będzie też obowiązywała dla recydywistów.

Ponowna jazda pod wpływem alkoholu – kierowca, wcześniej karany był za jazdę pod wpływem alkoholu i znów na tym zostanie złapany po spowodowaniu wypadku będzie miał dożywotnio odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień  – kierowca, który będzie kierował mimo wcześniejszego odebrania uprawnień przez starostę, może być ukarany karą do 2 lat więzienia za to przestępstwo.

Powrót za kierownicę tylko z blokadą alcolock – kierowcy z uprawnieniami odebranymi za jazdę po alkoholu będą mogli starać się o to, by zezwolono im jeszcze prowadzić pojazd z zamontowaną (na własny koszt) blokadą alcolock – to alkomat sprzęgnięty ze stacyjką samochodu, bez dmuchnięcia w niego nie można uruchomić silnika. O jazdę z alcolockiem będzie się można ubiegać po 10 latach zakazu i potrzebna będzie do tego opinia policji o sprawowaniu rokującym poprawę.

Młody kierowca natychmiast straci prawo jazdy – jeśli w ciągu 2 lat od uzyskania uprawnień spowoduje wypadek, zostanie przyłapany na jeździe po pijanemu, lub trzykrotnie zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości o co najmniej 30 km/h albo jeździe po spożyciu alkoholu.

Nowe zasady przewożenia dzieci

W foteliku obowiązkowo musi jechać dziecko, które ma do 150 cm wzrostu – to zmiana zasady, która do tej pory wyznaczała granicę wiekową (12 lat). Teraz dziecko w wieku 12 lat i starsze, ale nie przekraczające 150 cm wzrostu, będzie musiało nadal jechać w foteliku samochodowym.

Za duże i za ciężkie dziecko, mierzące 135 – 150 cm, może jechać tylko w pasach, ale na tylnym siedzeniu – to wyjątek od obowiązku stosowania fotelików. Dziecko, które ze względu na swoją masę (przekraczającą przewidziane dla fotelików 36 kg) nie może jechać w foteliku, będzie mogło podróżować na tylnym siedzeniu zapięte w pasy bezpieczeństwa. Uwaga: nie może w ten sposób być przewożone na przednim fotelu pasażera.

Trzecie dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może jechać na tylnym siedzeniu w pasach, gdy po zainstalowaniu dwóch fotelików, nie ma już możliwości dostawienia trzeciego –  to drugi wyjątek od reguły przewożenia dzieci w fotelikach. W tym przypadku określono jedynie granicę wieku (co najmniej 3 lata) – nie ma granicy wzrostu.

Zakaz przewożenia dzieci poniżej 3 lat w samochodzie bez pasów i fotelika lub bez pasów i innego urządzenia przytrzymującego – w takich pojazdach dzieci przewozić nie wolno.

Dziecko poniżej 3 lat bez fotelika w karetce, taksówce i radiowozie – w pojazdach szczególnych będzie można nadal przewozić dzieci bez fotelików np. w  samochodach sanitarnych, Straży Granicznej czy straży miejskich.

Grzywna za źle dobrany fotelik lub za źle zamontowany, a także za dziecko źle w nim zapięte – to nowość. Dziecko musi jechać w foteliku, który jest odpowiedni dla jego wzrostu i wagi (oznaczenia producenta). Fotelik musi być też zamontowany zgodnie z wytycznymi producenta, a dziecko musi być właściwie zapięte. Gdy tak nie jest, policjant może ukarać kierowcę grzywną.

Nowe kwoty mandatów

Parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez wymaganych uprawnień – 800 zł

Nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej – 300 zł

Brak odblasków u pieszego nocą poza terenem zabudowanym (gdzie nie ma chodnika ani drogi dla pieszych) – do 100 zł

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości – 500 zł

Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) – od 300 do 500 zł

Jazda czterokołowcem (np. quadem) bez kasku – 100 zł

red