Od 18 maja obowiązują surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Ale zmieniły się też zasady przewożenia dzieci oraz taryfikator mandatów – zebraliśmy dla Was wszystkie zmiany w jednym miejscu

Od 18 maja policja może odbierać prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 50 km/h i za przewożenie za dużej liczby osób. Fot. Policja.pl
Najpoważniejsze zmiany to zaostrzenie kar dla kierowców, które zaczęło obowiązywać od 18 maja. Większe kary czekają nas za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym i jazdę pod wpływem alkoholu. Kilka dni wcześniej zaczęły też obowiązywać nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach, a jeszcze wcześniej – nowe stawki mandatów za niektóre wykroczenia. Oto wszystkie ostatnie zmiany, o których powinni wiedzieć kierowcy:
Za jakie przewinienia na drodze wyższe kary?
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h
– za takie przewinienie policja odbierać będzie prawo jazdy na 3 miesiące. Kierowca dostanie pokwitowanie, z którym będzie mógł dojechać do domu (miejsca docelowego podróży).
Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 3 miesiące
– skutkować będzie dłuższym odebraniem uprawnień – na 6 miesięcy.
Jazda mimo zatrzymania uprawnień na 6 miesięcy
– oznaczać będzie już utratę uprawnień do kierowania. By je znów mieć, trzeba będzie ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
Przewożenie większej liczby pasażerów niż dopuszcza to dowód rejestracyjny pojazdu
– karą jest zatrzymanie uprawnień do kierowania samochodami na 3 miesiące.
Jazda pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających – odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat (maksymalnie 15 lat). Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie kara finansowa wyniesie 10 tys. zł. Większa kwota kary będzie też obowiązywała dla recydywistów.
Ponowna jazda pod wpływem alkoholu – kierowca, wcześniej karany był za jazdę pod wpływem alkoholu i znów na tym zostanie złapany po spowodowaniu wypadku będzie miał dożywotnio odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem.
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień – kierowca, który będzie kierował mimo wcześniejszego odebrania uprawnień przez starostę, może być ukarany karą do 2 lat więzienia za to przestępstwo.
Powrót za kierownicę tylko z blokadą alcolock – kierowcy z uprawnieniami odebranymi za jazdę po alkoholu będą mogli starać się o to, by zezwolono im jeszcze prowadzić pojazd z zamontowaną (na własny koszt) blokadą alcolock – to alkomat sprzęgnięty ze stacyjką samochodu, bez dmuchnięcia w niego nie można uruchomić silnika. O jazdę z alcolockiem będzie się można ubiegać po 10 latach zakazu i potrzebna będzie do tego opinia policji o sprawowaniu rokującym poprawę.
Młody kierowca natychmiast straci prawo jazdy – jeśli w ciągu 2 lat od uzyskania uprawnień spowoduje wypadek, zostanie przyłapany na jeździe po pijanemu, lub trzykrotnie zostanie przyłapany na przekroczeniu prędkości o co najmniej 30 km/h albo jeździe po spożyciu alkoholu.
Nowe zasady przewożenia dzieci
W foteliku obowiązkowo musi jechać dziecko, które ma do 150 cm wzrostu – to zmiana zasady, która do tej pory wyznaczała granicę wiekową (12 lat). Teraz dziecko w wieku 12 lat i starsze, ale nie przekraczające 150 cm wzrostu, będzie musiało nadal jechać w foteliku samochodowym.
Za duże i za ciężkie dziecko, mierzące 135 – 150 cm, może jechać tylko w pasach, ale na tylnym siedzeniu – to wyjątek od obowiązku stosowania fotelików. Dziecko, które ze względu na swoją masę (przekraczającą przewidziane dla fotelików 36 kg) nie może jechać w foteliku, będzie mogło podróżować na tylnym siedzeniu zapięte w pasy bezpieczeństwa. Uwaga: nie może w ten sposób być przewożone na przednim fotelu pasażera.
Trzecie dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może jechać na tylnym siedzeniu w pasach, gdy po zainstalowaniu dwóch fotelików, nie ma już możliwości dostawienia trzeciego – to drugi wyjątek od reguły przewożenia dzieci w fotelikach. W tym przypadku określono jedynie granicę wieku (co najmniej 3 lata) – nie ma granicy wzrostu.
Zakaz przewożenia dzieci poniżej 3 lat w samochodzie bez pasów i fotelika lub bez pasów i innego urządzenia przytrzymującego – w takich pojazdach dzieci przewozić nie wolno.
Dziecko poniżej 3 lat bez fotelika w karetce, taksówce i radiowozie – w pojazdach szczególnych będzie można nadal przewozić dzieci bez fotelików np. w samochodach sanitarnych, Straży Granicznej czy straży miejskich.
Grzywna za źle dobrany fotelik lub za źle zamontowany, a także za dziecko źle w nim zapięte – to nowość. Dziecko musi jechać w foteliku, który jest odpowiedni dla jego wzrostu i wagi (oznaczenia producenta). Fotelik musi być też zamontowany zgodnie z wytycznymi producenta, a dziecko musi być właściwie zapięte. Gdy tak nie jest, policjant może ukarać kierowcę grzywną.
Nowe kwoty mandatów
Parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej bez wymaganych uprawnień – 800 zł
Nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej – 300 zł
Brak odblasków u pieszego nocą poza terenem zabudowanym (gdzie nie ma chodnika ani drogi dla pieszych) – do 100 zł
Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości – 500 zł
Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) – od 300 do 500 zł
Jazda czterokołowcem (np. quadem) bez kasku – 100 zł
red