Connect with us

Prawo

Nowe zasady przewożenia dzieci w fotelikach. Prezydent podpisał nowelizację

Prezydent podpisał nowelizację, która zmienia zasady przewożenia dzieci w samochodach. Obowiązek uzależniony będzie od wzrostu, a nie wieku

Opublikowano

-

Prezydent podpisał nowelizację, która zmienia zasady przewożenia dzieci w samochodach. Obowiązek uzależniony będzie od wzrostu, a nie wieku. Nowe prawo wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku ustaw

Dziecko w foteliku samochodowym

Dzieci będą mogły być przewożone bez fotelików na tylnym siedzeniu samochodu. Warunek – muszą mieć co najmniej 3 lata i 135 cm wzrostu. Fot. Wikipedia

Najważniejsza zmiana nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent RP, to zniesienie granicy wieku do której obowiązywało przewożenie dziecka w foteliku samochodowym. Do tej pory dzieci powyżej 12 roku życia mogły być wożone samochodem bez specjalnych urządzeń. Teraz uzależnione będzie to od wzrostu. Każde dziecko do 150 cm będzie musiało być wiezione w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym (w samochodach mających nie więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy).

Dziecko bez fotelika – kiedy?
Nowelizacja zezwoli na przewożenie dziecka bez fotelika w dwóch przypadkach. Po pierwsze będzie to możliwe podczas przewożenia na tylnym siedzeniu dziecka o wzroście min. 135 cm. Dziecko to będzie musiało być zapięte w pasy bezpieczeństwa.
Drugi przypadek, gdy dziecko będzie mogło jechać w ten sposób to przewożenie trzeciego dziecka w samochodzie, w którym z tyłu da się zamontować jedynie dwa foteliki. W ten sposób – zapięte tylko pasami bezpieczeństwa – będzie mogło podróżować dziecko nie młodsze niż 3-letnie.

Zakazane będzie natomiast przewożenie dzieci poniżej 3 roku życia pojazdem, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa ani urządzenie podtrzymujące.

Zwolnieni z zakładania pasów
Nowelizacja określa też, że bez zapinania pasów bezpieczeństwa będą mogły podróżować: kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające zaświadczenia lekarskie zwalniające z tego obowiązku.

Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa będą musieli informować pasażerów o konieczności ich zapięcia.

red