Connect with us

Prawo

Nowy cennik mandatów. Za brak odblasków najwyżej 100 zł

Zmienią się kwoty mandatów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało w tej sprawie projekt. Właście trafił do uzgodnień międzyresortowych

Opublikowano

-

Zmienią się kwoty mandatów karnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało w tej sprawie projekt. Właście trafił do uzgodnień międzyresortowych

100 zł banknot wikipedia

Nowe propozycje wysokości mandatów uregulują kary za brak odblasków. Od lata piesi muszą je stosować obowiązkowo, gdy idą po zmroku poza terenem zabudowanym tam, gdzie nie ma chodnika. Do tej pory wysokość mandatu za brak odblasków nie była uregulowana taryfikatorem. Policjanci mogli ukarać pieszego kwotą od 20 do 500 zł.
Projekt zmian przygotowany przez MSW zakłada, że policjanci mogliby karać w tej sytuacji pieszych mandatem do maksymalnie 100 zł.

800 zł za parkowanie na kopercie, 500 zł dla pijanego na rowerze

Propozycja ministerstwa zaostrza za to kary za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych przez osoby nie posiadające takich uprawnień. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej grozić będzie 300 zł. A za parkowanie bez uprawnień na takim miejscu aż 800 zł.

Kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu od jakiegoś czasu nie jest już przestępstwem tylko wykroczeniem. Zgodnie z propozycją urzędników to wykroczenie stanie się kosztowne. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości policjanci będą wypisywać mandat w kwocie 500 zł. Trochę mniej alkoholu w organizmie u kierowcy roweru – czyli tzw. stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) – zagrożony będzie karą od 300 do 500 zł.

Projekt nałoży też m.in. kary na osoby jeżdżące bez kasku quadem. Grozić będzie za to 100 zł.

Zobacz wszystkie nowe propozycje cen mandatów w projekcie rozporządzenia

red