Connect with us

Prawo

Od 5 grudnia możesz jeździć nie mając prawa jazdy przy sobie

Opublikowano

-

5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej Policja sprawdzi uprawnienia w rejestrach państwowych

Pijany kierowca na Warmii i Mazurach stracił prawo jazdy. Miał wszystkie możliwe kategorie w Polsce Fot. Policja

Prawo jazy Fot. Policja

W najbliższą sobotę będzie można pojechać samochodem nie tylko bez dowodu rejestracyjnego przy sobie – o jego wożeniu już kierowcy zdążyli zapomnieć – ale też bez dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Można zainstalować sobie aplikację mObywatel na smartfonie, ale… nie trzeba tego robić. Policja podczas kontroli drogowej nie będzie wymagała pokazywania dokumentu w aplikacji. Sama sobie sprawdzi, czy ktoś ma uprawnienia – zobaczy to w istniejących rejestrach państwowych.

Aktualizacja mOywatel zawierająca mPrawo Jazdy dostępna będzie sklepach App Store i Google Play 5 grudnia.

Mając prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie się miało licznik własnych punktów karnych na wyciągnięcie ręki – to dla tych, którzy gubią się w tym, ile wykroczeń popełnili. Im jednak polecamy głównie jazdę zgodną z przepisami.

Zanim pojedziesz bez prawka…

Tajemnicą Poliszynela jest to, że w polskiej bazie CEK znajdują się błędy. Tylko w tym roku – jak przyznaje resort cyfryzacji – zgłoszono 250 rozbieżności.
Jeśli więc chcesz od soboty jeździć bez prawa jazdy, najpierw sprawdź, czy w rządowym rejestrze dobrze są opisane twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Można to sprawdzić w rządowej e-usłudze – wystarczy do tego seria i numer blankietu prawa jazdy.

Po wpisaniu w e-usłudze imienia, nazwiska, serii oraz numeru blankietu prawa jazdy na ekranie Twojego komputera lub telefonu wyświetlą się:
dane z prawa jazdy:
typ dokumentu,
seria i numer blankietu (druku),
data ważności dokumentu,
status dokumentu, (np. czy dokument jest zatrzymany).
rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia:
kategoria,
data ważności uprawnienia.
Jeśli w ewidencji nie ma dokumentu, którego szukasz, zobaczysz komunikat o braku danych.

ai