Connect with us

Prawo

Ostrożnie z Yanosikiem w Niemczech. Używanie takich aplikacji teraz będzie karane

Opublikowano

-

Przy zaostrzeniu prawa na drogach od końca kwietnia Niemcy wprowadzają zakaz używania aplikacji ostrzegających o fotoradarach

Urządzenie Yanosik Źródło: YouTube

Urządzenie Yanosik Źródło: YouTube

W nocy 28 kwietnia w Niemczech zacznie obowiązywać znowelizowane prawo dotyczące przepisów drogowych. Oprócz niższych progów przekroczeń prędkości, przy których piratom będzie odbierane prawo jazdy [szczegóły czytaj tu], za zachodnią granicą zakazane zostanie używanie aplikacji ostrzegających przed kontrolami prędkości.

Za jazdę z taką aplikacją jak najpopularniejszy w Polsce Yanosik, w Niemczech będzie można dostać mandat w kwocie 75 euro oraz punkty karne. Do tej pory w Niemczech takim zakazem nie były objęte smartfony – teraz także aplikacje w nich podlegać mają pod rygor prawny.

Z niemieckich zapisów – i wstępnych interpretacji prawników w zachodniej prasie – wynika, że od zakazu nie będzie zwalniało używanie np. nawigacji. Jeśli włączona w niej będzie funkcja wskazywania miejsc fotoradarów – będzie to łamanie przepisu. Czyli mandat będzie można otrzymać także za np. włączoną nawigację w Google Maps, która od kilku miesięcy też wskazuje miejsca kontroli prędkości.

Nadawanie radiowych informacji o kontrolach prędkości nie będzie karane, gdyż nie wskazują one dokładnie miejsc ich usytuowania.

luz