Connect with us

Prawo

Po artykule brd24.pl: Policja z Rawy Mazowieckiej wycofuje się z niesłusznie podwyższonego mandatu

Opublikowano

-

W ubiegłym tygodniu portal brd24.pl wskazał, że policja z Rawy Mazowieckiej niesłusznie ukarała kierowcę przekraczającego prędkość za recydywę. Funkcjonariusze poinformowali, że wycofują się z tej błędnie wyliczonej kary
Policjant mierzący radarem prędkość samochodów. Źródło: Zachodniopomorska Policja

Policjant mierzący radarem prędkość samochodów. Źródło: Zachodniopomorska Policja

W ubiegłym tygodniu w portalu brd24.pl wskazaliśmy, że policja z Rawy Mazowieckiej dramatycznie pomyliła się karząc kierowcę, który został przyłapany w Niwnej (9 października) na przekroczeniu prędkości o 42 km/h.

„Po sprawdzeniu 21-letniego mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że w czerwcu 2022 roku już popełnił takie wykroczenie, dlatego też zgodnie z przepisami, które obowiązują od 17 września 2022 roku, to wykroczenie traktowane jest jako >>recydywa<< – napisali rawscy policjanci.

Ukarali kierowcę 11 punktami karnymi i podwójnym mandatem za recydywę w kwocie 2 tys. zł. Pomylili się. Bowiem recydywę wprowadziły przepisy dopiero 17 września 2022 r. I zgodnie z nimi recydywą na drodze objęte są wykroczenia, które kierowcy popełnią od 17 września. Nie można więc ukarać kierowcy za recydywę dlatego, że przed 17 września miał już na koncie podobne wykroczenie.

Policja: wykonaliśmy czynności naprawcze

Portal brd24.pl otrzymał dziś od Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej wyjaśnienia w tej sprawie. Funkcjonariusze przyznali się do błędnego ukarania podwójnym mandatem.

„Do chwili obecnej nie wpłynęła do tutejszej komendy żadna skarga od sprawcy wykroczenia ukaranego wówczas mandatem karnym w niewłaściwej wysokości. Mimo tego, z własnej inicjatywy, wdrożyliśmy czynności naprawcze dotyczące tej incydentalnej i jednostkowej sytuacji. Skierowaliśmy do sądu stosowny wniosek” – poinformowała nas mł. asp. Agata Krawczyk, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Rawie Mazowieckiej

CZYTAJ WIĘCEJ: Co oznacza recydywa i za jakie wykroczenia można zapłacić podwójne mandaty

Łukasz Zboralski