Connect with us

Prawo

Poznaj prawne aspekty przewozu towarów do Niemiec

Opublikowano

-

Skrupulatne zaplanowanie przewozu to fundamentalna, ale nie jedyna wartość na drodze prowadzącej do sprawnej realizacji usługi transportu do Niemiec. Konieczna jest także znajomość procedur i regulacji prawnych, które określają warunki przewozu i spedycji do tego kraju
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

Spedycja Niemcy – Polska: gdzie szukać aktualnym informacji?

Graniczenie Polski z Niemcami sprawia, że transport do tego kraju wydaje się tak samo łatwy jak w przypadku organizowania transportu do Polski. Nic bardziej mylnego! Przewóz towarów do Niemiec wiąże się z koniecznością znajomości regulacji prawnych obowiązujących w tym kraju. Jest to związane szczególnie z tymi pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita wynosi między 2,8 a 3,5 tony. 

Źródłem aktualnej wiedzy w tym zakresie jest ustawa HBG (Handelsgesetzbuch) – kodeks handlowy. 

Przewóz towarów do Niemiec a odpowiedzialność spedytora

Warto na tym etapie wyszczególnić obowiązki, które realizuje spedytor. Należy do nich:

  • planowanie transportu,
  • powzięcie odpowiednich kroków, które doprowadzą do terminowego dostarczenia ładunku,
  • właściwe zabezpieczenie towaru,
  • wykonanie usługi w poszanowaniu przepisów umowy spedycji w KC oraz OPWS (Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne).

Kontrole drogowe BAG

Pozostając w kontekście przepisów prawnych regulujących przewóz towarów do Niemiec nie sposób nie wspomnieć o kontrolach drogowych BAG. Dokonują ich specjaliści z Federalnego Urzędu ds. Transportu Drogowego. Posiadają przy tym prawo do weryfikowania nie tylko pojazdów niemieckich, ale także tych zagranicznych. Mogą także współpracować z policją.

Co jest przedmiotem kontroli BAG?

Przedmiotem weryfikacji jest między innymi to, czy kierujący pojazdem ma aktualne uprawnienia. W dalszej kolejności weryfikuje się także takie aspekty jak: ważność polisy OC oraz przeglądu technicznego.

Kontrolerzy BAG mogą też sprawdzać dokumenty, w których zawarto informacje o czasie pracy kierowcy oraz rodzaj przewożonego ładunku. W przypadku przewozu żywności lub materiałów niebezpiecznych przedstawiciele BAG weryfikują także, czy przewoźnik stosuje się do odpowiednich regulacji.

W ramach tych kontroli przykłada się również uwagę do aspektu dotyczącego emitowania zanieczyszczeń oraz poziomu hałasu.

Gdy w wyniku takiej kontroli dojdzie do wykrycia nieprawidłowości może dojść do sporządzenie protokołu czy upomnienia. Każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie.

Postanowienia CMR – czego dotyczą?

W 1956 r. w Genewie podpisano konwencję o umowie międzynarodowego przewozu towarów, do której przystąpiły niemal wszystkie europejskie kraje. Stosuje się ją w przypadku zarobkowego przewozu towarów ujednolicając dokumentację przewozową oraz kwestię odpowiedzialności przewoźnika. 

Warto również wspomnieć o tym, że w ramach konwencji CMR przewoźnik odpowiada za działania podejmowanie przez swój personel dokładnie w taki sam sposób, jakby dokonywał ich samodzielnie.

Istotne jednak jest to, że postanowień CMR nie stosuje się w przypadku zawierania umowy spedycji, czyli takiej, która dotyczy jedynie organizacji przewozu, a nie jej realizacji.

Przewóz towarów do Niemiec – jak wybrać odpowiedniego partnera do współpracy?

Wykazanie się znajomością przepisów obowiązujących w Niemczech to oczywiście podstawa. Podczas poszukiwań należy też zrewidować inne aspekty, które finalnie mogą świadczyć o przewadze konkurencyjnej wybranej firmy. Może to być np.:

  • gratisowa usługa załadunku lub rozładunku,
  • magazynowanie towaru,
  • zatroszczenie się o stosowne ubezpieczenie,
  • gotowość  do sprawnego reagowania w przypadku nagłych i pilnych zleceń.

Każda firma może przedstawiać inne aspekty świadczące o jej konkurencyjności. M&W Spedition specjalizuje się w zakresie przewozu towarów do Niemiec, o czym można przeczytać tutaj https://www.mw-spedition.com/transport-towarow-polska-niemcy/. Wybierając taką firmę stawiamy na bezpieczeństwo i terminowość dostawy do odbiorców niemieckich.

Czy warto zająć się przewozem do Niemiec samodzielnie?

Znajomość niemieckiego prawa transportowego oraz całego know-how związanego z tym procesem powoduje, że powinno się powierzyć to zadanie zewnętrznej firmie, która zajmie się kompleksowo całym procesem od A do Z. Potwierdzone doświadczenie w tej materii będzie dla Ciebie stanowiło gwarancję, że Twój ładunek zostanie terminowo i bezpiecznie dowieziony we wskazane miejsce, bez obaw o ewentualne wykazanie nieprawidłowości podczas zagranicznej kontroli.