Connect with us

Prawo

Prezydent podpisał nowelizację. Od 1 czerwca zmieni się prawo dotyczące pierwszeństwa pieszych!

Opublikowano

-

Prezydent podpisał nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Od 1 czerwca tego roku duże zmiany na polskich drogach. Na przejściach kierowcy będą musieli ustępować pieszym dopiero na nie wkraczającym
Prezydent Andrzej Duda Fot. Michał Józefaciuk/CC-ASA-3.0

Prezydent Andrzej Duda Fot. Michał Józefaciuk/CC-ASA-3.0

Prezydent Andrzej Duda podpisał 5 marca rządową nowelizację Prawa o ruchu drogowym. To oznacza, że głośne zmiany zaproponowane przez gabinet Mateusza Morawieckiego i przyjęte znaczną większością głosów przez parlament zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021 r.

Nowelizacja przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych.

Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na pasach oraz dopiero na nie wchodzącego.

Ustawa wprowadza także zakaz dla pieszych używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń w przypadkach, gdy to użycie zaburzałoby ich percepcję, zwłaszcza wzrokową przy przechodzeniu przez pasy.

Ponadto nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

ai