Connect with us

Prawo

Projekt senatorów: stacje paliw bez alkoholu

Festiwal pomysłów w sprawie pijanych kierowców trwa. Senatorowie proponują zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Czy kierowcy upijają się po tankowaniu?

Opublikowano

-

Festiwal pomysłów w sprawie pijanych kierowców trwa. Senatorowie proponują zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Czy kierowcy upijają się po tankowaniu?

Stacja paliw PKN Orlen

Senatorowie twierdzą, że przez alkohol na stacjach kierowcy „narażeni są” na trunki podczas tankowania. Na zdjęciu stacja paliw Orlen. Fot. PKN Orlen

Po słynnym głośnym wypadku w Kamieniu Pomorskim, ignorując statystyki, politycy wciąż ścigają się na pomysły dotyczące pijanych kierowców. Grupa senatorów złożyła w Sejmie projekt, który ma pozbawić stacje benzynowe możliwości sprzedaży alkoholu. Senatorowie nie przytoczyli żadnych statystyk ani badań, które mogłyby wskazywać, że sprzedaż alkoholu właśnie w tych miejscach ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jakie więc mają argumenty?
Senator Kazimierz Jaworski (który był już w PiS, Solidarnej Polsce, a obecnie dołączył do partii Jarosława Gowina Polska Razem) przekonywał na konferencji dla dziennikarzy, że sprzedaż alkoholu  w tak dobrze skomunikowanych punktach „naraża kierowców” na to, że kupując paliwo, mogą też kupić alkohol. Twierdził też, że pijący za kółkiem mogą bez podejrzeń wybrać się na stację benzynową, a kupowanie w zwykłym sklepie mogłoby ich ujawnić. – Oprócz opresji karania np. kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu, trzeba jednocześnie zwrócić uwagę na profilaktykę – podkreślił.

Pod wnioskiem złożonym w Sejmie podpisali się senatorowie Platformy Obywatelskiej: Jan Rulewski, Jan Filip Libicki, Rafał Muchacki, Stanisław Iwan, Ryszard Bronisławski, Tadeusz Kopeć; senatorowie PiS: Mieczysław Gil i Maciej Klima oraz senatorowie z Koła Senatorów Niezależnych: Jarosław Obremski i Włodzimierz Cimoszewicz.

luz