Connect with us

Prawo

Przekroczysz prędkość o 50 km/h – stracisz prawko. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę, która wprowadza surowsze kary za przekraczanie prędkości na drodze i jazdę po alkoholu. Nowe prawo zacznie obowiązywać 30 dni po publikowaniu w Dzienniku Ustaw

Opublikowano

-

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę, która wprowadza surowsze kary za przekraczanie prędkości na drodze i jazdę po alkoholu. Nowe prawo zacznie obowiązywać 30 dni po publikowaniu w Dzienniku Ustaw

Alkomat AlcoBlow Fot. KSP

Alkomat AlcoBlow Fot. KSP

Prezydent podpisał Ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zaostrza sankcje za łamanie prawa na drogach. Surowsze kary dotkną zwłaszcza kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środków odurzających.

Utrata prawka na dłużej i alcolock
Po zmianach kierowca, który spowoduje wypadek po pijanemu albo pod wpływem narkotyków (ale też jeśli ucieknie z miejsca wypadku, w którym ktoś odniósł obrażenia ciała), zostanie ukarany przez sąd zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Sąd będzie mógł orzec naprawdę długi okres pozbawienia uprawnień, bo górna granica zostaje wydłużona z 10 do 15 lat.
Natomiast na zawsze prawo jazdy straci ten, kto spowoduje wypadek po pijanemu, a wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w takim stanie.

Jedyną szansą, by po takiej wpadce ponownie zasiąść za kierownicą, będzie instalacja blokady alkoholowej w stacyjce samochodu. Ale po pierwsze możliwe będzie to dopiero po 10 latach obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, a po drugie – taki kierowca w czasie obowiązywania kary będzie musiał swoją postawą i zachowaniem udowodnić, że wpuszczenie go ponownie na drogę nie stworzy zagrożenia dla innych.

10 tys. zł nawiązki
Oprócz utraty prawa jazdy nietrzeźwy kierowca, który spowoduje wypadek, będzie musiał zapłacić na rzecz pokrzywdzonego 10 tys. zł nawiązki. Gdy kogoś zabije – pieniądze te będzie musiał wpłacić rodzinie. Jeśli nie będzie można ustalić krewnych, wpłata zostanie przekazana na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda bez prawka to teraz przestępstwo
Nowe prawo ma zapobiec temu, co teraz często dzieje się na drogach – czyli wyeliminować recydywistów jeżdżących bez uprawnień. Osoba, która będzie prowadzić pojazd mimo cofniętych uprawnień, popełniać będzie nie wykroczenie a przestępstwo. Za nie może zapłacić grzywnę, ale również trafić do wiezienia nawet na dwa lata.

Za szybko i za wielu pasażerów – utrata prawa jazdy na 3 miesiące
Nowelizacja usankcjonuje to, co do tej pory policjanci próbowali podciągać pod interpretację dawnych przepisów – czyli odbieranie uprawnień za jazdę z nadmierną prędkością. Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h policjanci odbiorą kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące.
Na taki sam czas utraci się uprawnienia, gdy policja przyłapie na przewożeniu większej liczby osób niż określone to zostało w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

red