Connect with us

Prawo

Od przyszłego roku przełom! Tablice rejestracyjne na stałe przypisane do pojazdu, koniec kart pojazdów i naklejek

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziały zmiany, które zaczną się już w 2019 r. Przy sprzedaży pojazdu nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych, nie będzie też mandatu za brak prawa jazdy przy sobie

Opublikowano

-

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziały zmiany, które zaczną się już w 2019 r. Przy sprzedaży pojazdu nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych, nie będzie też mandatu za brak prawa jazdy przy sobie. A młodzi kierowcy nie będą musieli odbywać obowiązkowych szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy

Wzór dokumentu prawo jazdy

Ministerstwa zapowiedziały, że kierowcy nie będą karani mandatem za brak dokumentu prawa jazdy przy sobie.

– Od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC – przypomniał na czwartkowej konferencji Marek Zagorski, minister cyfryzacji. To ułatwienie, które wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji. – Było to możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować informacje. Czas na kolejne usprawnienia – podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Przygotowany przez ministrów cyfryzacji i infrastruktury tzw. „Pakiet deregulacyjny” przewiduje, m.in:

· likwidację karty pojazdu,

· likwidację nalepki kontrolnej,

· możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,

· brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Oba ministerstwa chcą by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r. (niektóre wymagają zmian prawnych).

Propozycje to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzą 75,50 zł (tyle kosztowało wydanie karty pojazdu). A zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej – 99,50 zł. W sumie – 175 zł w kieszeni.

– To nie koniec usprawnień – zaznaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Zależy nam, by jak najszerzej wykorzystywać możliwości, jakie stwarza system CEPiK i wszędzie tam, gdzie jest to możliwie ułatwiać życie kierowcom.

„Pakiet deregulacyjny” to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd” (dostępnej na obywatel.gov.pl) stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Zmiany  przewidują także odstąpienie od obowiązkowych szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym. Kursy w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy będą musieli odbyć tylko ci kierowcy, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

red