Connect with us

Prawo

Rowery pojadą pod prąd. Resort konsultuje nowe rozporządzenie

Dozwolenie jazdy rowerem pod prąd na ulicy jednokierunkowej i wpuszczenie ich na buspasy – takie rozwiązania umożliwi samorządom nowe rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Opublikowano

-

Dozwolenie jazdy rowerem pod prąd na ulicy jednokierunkowej i wpuszczenie ich na buspasy – takie rozwiązania umożliwi samorządom nowe rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Rower. Fot. rgbstock.com

Nowe rozporządzenie ma m.in. ułatwić wpuszczanie rowerów na buspasy. Fot. rgbstock.com

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych”. Wprowadzi on nowe regulacje, które umożliwią samorządom ciekawe rozwiązania dotyczące ruchu rowerów. Zdaniem resortu mogą one zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów.
Rozporządzenie ma m.in. umożliwiać wprowadzenie ruchu rowerów „pod prąd”. Cykliści będą mogli poruszać się w obie strony na jezdniach ulic jednokierunkowych. Samorząd będzie mógł też umożliwić rowerzystom jazdę po buspasach oraz stawiać specjalne sygnalizatory świetlne dedykowane ruchowi rowerowemu. Na jezdniach wyznaczane będą mogły być śluzy dla rowerów. Ma też zostać uproszczone oznakowanie (zmniejszenie liczby znaków i ich uporządkowanie).
W swojej informacji MIiR powołuje się na przykład Gdańska, w którym wprowadzono już możliwość poruszania się rowerem pod prąd na ulicach jednokierunkowych. I wylicza, że ze wszystkich 755 wypadków z udziałem rowerzystów, do których doszło w ciągu ostatnich pięciu lat, tylko pięć wydarzyło się na takich ulicach. A z nich tylko jeden wypadek miał związek z taką organizacją ruchu.
Z kolei we Wrocławiu wprowadzono już śluzy rowerowe na ok. 40 skrzyżowaniach. A ponad 40 skrzyżowań posiada sygnalizację dedykowaną dla ruchu rowerowego.

Konsultacje społeczne projektu rozporządzenia potrwają miesiąc. Jak wynika z dokumentów resortu wezmą w nich udział:
Klub Inżynierii Ruchu „Klir”,
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP,
Polski Kongres Drogowy,
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa,
Zarząd Województw RP,
Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej,
Konwent Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich,
Krajowa Rada Zarządów Dróg Powiatowych,
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
Związek Miast Polskich,
Unia Miasteczek Polskich,
Unia Metropolii Polskich,
Związek Powiatów Polskich,
Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Droga i Bezpieczeństwo”,
Stowarzyszenie Prawo na Drodze,
Instytut Transportu Samochodowego,
Instytut Badawczy Dróg i Mostów,
Stowarzyszenie Linia Życia,
Stowarzyszenie Miasta Dla Rowerów,
Stowarzyszenie Zielone Mazowsze.

in