Connect with us

Prawo

Sąd nakazał wyłączyć odcinkowy pomiar prędkości w Niemczech

Opublikowano

-

Sąd w Hanowerze nakazał wyłączyć odcinkowy pomiar prędkości na drogach. Uznał, że taki rodzaj kontroli jest niezgodny z prawem. W Polsce efektywność tych kontroli jest nieznana – bada ją właśnie NIK

Kamery do odcinkowego pomiaru prędkości w Australii Fot. davepaku/Flickr/CC ASA 2.0

Dwa miesiące temu odcinkowy pomiar prędkości zaczął działać na drodze B6 w Laatzen koło Hanoweru. Do tej pory złapano tam 141 kierowców przekraczających prędkość. Średnio na tym odcinku można jechać 100 km/h.

Sąd Administracyjny w Hanowerze zdecydował jednak właśnie o natychmiastowym wyłączeniu tej elektronicznej kontroli – doniósł „Spiegel”. I niemiecki resort spraw wewnętrznych zapowiedziało, że niezwłocznie system deaktywuje.

Sędziowie uznali, że odcinkowe pomiary prędkości są niezgodne z prawem, ponieważ ich kamery rejestrują tablice wszystkich przejeżdżających pojazdów – a to zbieranie informacji niezgodne z konstytucją. W niemieckim prawie nie stworzono dla takiego systemu oddzielnej podstawy prawnej. Spór o odcinkowy pomiar prędkości będzie się teraz toczył w kolejnej instancji niemieckiego sądu.

Odcinkowe pomiary prędkości używane są także na polskich drogach. Zarządza nimi jednostka GITD – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Do tej pory nie publikowano skuteczności tego systemu, choć prezentowano takie dana dla systemu fotoradarów CANARD. Jak ujawniliśmy w brd24.pl efektywność polskich odcinkowych pomiarów prędkości kontroluje Najwyższa Izba Kontroli.

luz