Connect with us

Prawo

Sprzątanie jezdni po wypadku z OC sprawcy? Sąd Najwyższy uznał, że zarządca drogi ma do tego prawo

Opublikowano

-

Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór o to, czy zarządca drogi może żądać pokrycia kosztów jej sprzątania od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Uznał, że ubezpieczyciela można za to obciążyć
Pijany kierowca spowodował wypadek w Jaworznie. Fot. KMP Jaworzno

Pijany kierowca spowodował wypadek w Jaworznie. Fot. KMP Jaworzno

 

To poważna wiadomość dla zarządców dróg i taka, która musi mocno zmartwić ubezpieczycieli. Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy wypadku za kosztu sprzątania drogi.

Sprawa trafiła do sądu z jednej ze spółek zajmującej się sprzątaniem dróg powiatowych na Opolszczyźnie. Spółka uznała, że będzie sprzątać miejsca wypadków – z elementów pojazdów i płynów eksploatacyjnych – i potem dochodzić zwrotu kosztów takiego sprzątania od ubezpieczycieli sprawców wypadków drogowych.

Spółka wezwała więc TUiR Warta do zapłaty 7 tys. zł za sprzątanie drogi po kilku wypadkach. Ubezpieczyciel odmówił. Sąd pierwszej instancji nakazał jednak ubezpieczycielowi wypłatę uznając, że zarządca drogi w ramach jej utrzymania, w tym także sprzątania po wypadkach i kolizjach może dochodzić odszkodowania od sprawcy wypadku z jego polisy OC.

Ubezpieczyciel wniósł apelację dowodząc, że w takim razie można by przecież pozywać o zwrot kosztów przyjazdu straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego do wypadków. Sąd Okręgowy w Opolu postanowił zwrócić się z tym do Sądu Najwyższego. Zapytał:: „Czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi?”.

20 stycznia Sąd Najwyższy wydał uchwałę w tej sprawie. Uznał, że „Sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca wypadku jest związany umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody związane z ruchem tych pojazdów, odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami drogi płynami silnikowymi”.

Taka uchwała otwiera drogę zarządcom dróg do domagania się zwrotu kosztów za sprzątanie dróg z polis OC sprawców wypadków.