Connect with us

Prawo

Taryfikator mandatów 2022. Niespodzianka – duże podwyżki kar dla pieszych

Opublikowano

-

Rząd opublikował taryfikator mandatów drogowych, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Było wiadomo, że zapisane zostaną w nim zaplanowane większe kary dla kierowców. Jednak jest niespodzianka – wzrosną też mandaty dla pieszych, niektóre trzykrotnie
Policjanci podczas akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" Źródło: Policja.pl

Policjanci podczas akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” Źródło: Policja.pl

Rząd zmienił prawo i znacznie podwyższył kary dla kierowców za niektóre zachowania [CZYTAJ JAKIE BĘDĄ NOWE KARY]. Dlatego potrzebna była nowa instrukcja dla policjantów – czyli szczegółowy taryfikator mandatów 2022 r. Ten został opublikowany dopiero dziś, ostatniego dnia roku, choć policja ma zacząć stosować nowe kary już od jutra.

Rząd nie zakładał podwyżek mandatów dla pieszych. Jednak w nowym taryfikatorze kary dla pieszych wzrosły – i to w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.

Wyższe mandaty dla pieszych od stycznia 2022 r.

200 zł za „wtargnięcie”

Od 1 stycznia 2022 r. policja wymierzy pieszym surowsze kary grzywien za „wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd” na przejściu dla pieszych. Do tej pory tzw. wtargnięcie karane było mandatem w kwoce 50 zł. Od nowego roku za to wykroczenie pieszy zapłaci 150 zł. Takie zachowanie w innym miejscu niż przejście dla pieszych kosztować będzie 200 zł (wcześniej groziło za to 100 zł).

200 zł za wchodzenie zza pojazdu

Pieszy wchodzący na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi dostanie zgodnie z nowym taryfikatorem grzywnę w wysokości 200 zł (do tej pory groziło za to 100 zł).

300 zł za przechodzenie przez przejście z telefonem

W taryfikatorze pojawiło się nowe wykroczenie, za które karani będą piesi. Bowiem od 1 czerwca tego roku kierowcy muszą im ustępować, zanim wejdą na przejście, ale im z kolei zakazano korzystana z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez przejście.
Korzystanie z urządzeń elektronicznych uniemożliwiające możliwość obserwacji sytuacji na jezdni zagrożone będzie mandatem w kwocie 300 zł.

2 tys. zł za wejście na przejazd kolejowo-drogowy

Największym mandatem dla pieszego od styczna 2022 r. będzie ten za wchodzenie na przejazd kolejowo-drogowy, gdy opuszczone są pół-zapory lub zapory albo gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte. Za to pieszy zapłaci 2 tys. zł mandatu.

Kara 2 tys. zł będzie też za wejście na przejazd, gdy gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony. Tu nastąpiła jednak duża zmiana – ustawa umożliwiała karanie każdego pieszego za takie zachowanie. Jednak w taryfikatorze policji zaznaczono, że tak wysoką grzywną ukarany może zostać jedynie „kierujący kolumną pieszych” lub „poganiacz” (zwierząt).

Łukasz Zboralski

ZOBACZ CAŁY  TARYFIKATOR MANDATÓW 2022