Connect with us

Prawo

Trzeźwemu kierowcy też skonfiskują auto. Co ukryto w nowelizacji

Opublikowano

-

Uchwalone przez Sejm nowe prawo wprowadzi konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom. Ale nie tylko im. Dopisano jedno przestępstwo, za które pojazd straci też całkowicie trzeźwy kierowca
Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Odholowanie samochodu. Fot. CC0

Nowelizacja Kodeksu karnego uchwalona przez Sejm czeka teraz na podpis prezydenta. Jeśli Andrzej Duda zatwierdzi zmianę – a nie zanosi się na sprzeciw – to za rok sądy zaczną orzekać konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom.

Według nowych zasad auto przepadnie temu, kto będzie prowadził pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie i takiemu, który powodując wypadek będzie miał co najmniej 0,5 promila alkoholu. Dotyczyć to będzie również osób, które będą prowadzić pod wpływem innych środków odurzających.

Gdy samochód nie należy do sprawcy przestępstwa, sąd orzekał będzie przepadek równowartości pojazdu. Gdy auto zostanie zniszczone w wypadku przez pijanego kierowcę – sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu z chwili przed wypadkiem.

Wprowadzono jeden wyjątek dla kierowców prowadzących pojazdy służbowe powierzone im przez pracodawców. Wówczas sąd będzie skazywał takiego kierowcę na minimum 5 tys. zł grzywny.

Trzeźwy też może stracić auto. Jak?

Już na etapie prac sejmowych ustalono, że konfiskatą pojazdu objęci zostaną też kierowcy, którzy po spowodowaniu wypadku – a przed zbadaniem przez służby – wypiją alkohol. To częsta próba ucieczki od odpowiedzialności. Sprawcy znikają z miejsca wypadku i twierdzą, że napili się „ze stresu”.
Wobec takich sprawców wypadków sąd oprócz konfiskaty pojazdu będzie musiał zastosować też dwukrotnie wyższą karę niż przewidzianą w normalnej sytuacji.

Jest jednak w ustawie drobny zapis, który powoduje, iż taką samą karą (dwukrotnie podniesienie granicy ustawowego zagrożenia) oraz konfiskatą pojazdu objęty zostanie również kierowca, który zupełnie na trzeźwo spowoduje wypadek bądź zagrożenie katastrofą lub samą katastrofę w ruchu drogowym.

Nowy 1 paragraf art. 178 wymienia bowiem tak osoby objęte konfiskatą i podwyższeniem kary: „znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod
wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu czynu”.

Oznacza to, że każdy trzeźwy kierowca, który ucieknie z miejsca wypadku, zostanie przez sąd skazany na konfiskatę pojazdu oraz kara orzekana wobec niego będzie musiała być o połowę wyższa.

Łukasz Zboralski