Connect with us

Prawo

UE wprowadzi obowiązek: dzieci do 4. roku życia tylko w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy

Będzie obowiązek wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy co najmniej do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Taki zapis znalazł się w nowym powstającym planie UE na bezpieczniejsze drogi, do którego dotarł portal brd24.pl

Opublikowano

-

Będzie obowiązek wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy co najmniej do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Taki zapis znalazł się w nowym powstającym planie UE na bezpieczniejsze drogi, do którego dotarł portal brd24.pl

W Norwegii dzieci jeżdżą w fotelikach położonych tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia. Fot. Trygg Trafikk

W Norwegii dzieci jeżdżą w fotelikach położonych tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia. UE chce wprowadzić taki obowiązek Fot. Trygg Trafikk

Pierwsze foteliki dziecięce montowane są tak w samochodach, że dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Ale i później można stosować właśnie takie foteliki (RWF). Skandynawowie stosują to od lat wożąc dzieci tyłem nawet do czwartego roku życia. Dlaczego? Z ekspertyz powypadkowych i testów producentów wynika, że przy zderzeniach dzieci jadące w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy mają większe szanse na uchronienie się przed obrażeniami – fotelik działa trochę jak tarcza ochronna, w którą wciska się ciało dziecka od głowy do miednicy. W fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy działają większe przeciążenia m.in. na szyję dziecka.

UE chce większego bezpieczeństwa dzieci…

Unia Europejska, która rozstrzyga właśnie zapisy planu poprawy bezpieczeństwa drogowego do roku 2030 r., planuje wprowadzenie obowiązku jak najdłuższego przewożenia dzieci w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Zgodnie ze wstępnymi propozycjami w ten sposób trzeba będzie przewozić dzieci co najmniej do ukończenia przez nie czwartego roku życia (ma to zostać ujęte w dyrektywie 2005/39).

…w Polsce pozwolono na mniejsze

W chwili, gdy w Europie myśli się o coraz lepszym zapewnianiu bezpieczeństwa, w Polsce niedawna zmiana przepisów dotyczących przewożenia dzieci wprowadziła zapisy, które to bezpieczeństwo znacznie osłabiają. Bo racjonalizując przepisy i uzależniając obowiązek jazdy w fotelikach od wzrostu a nie wieku, jednocześnie pozwolono w Polsce wozić jedno dziecko bez fotelika – gdy nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika w samochodzie.

Tymczasem jak wynika z kampanii  „Ogólnopolska Inspekcji Fotelików Samochodowych 2013” w Polsce jest dodatkowy kłopot. Rodzice wożący dzieci w fotelikach, nie potrafią swoich maluchów poprawnie w nich zapinać. Zaledwie 5 proc. dzieci zbadanych w fotelikach podczas akcji było poprawnie zapiętych.

Jak wozić dziecko – aktualne przepisy w Polsce:

Zgodnie z nowelizacją przepisów w 2015 r. o wożeniu dziecka nie decyduje już wiek – teraz nawet dzieci, które ukończyły 12. rok życia muszą jechać w samochodzie w foteliku jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu.
Dziecko można przewozić bezkarnie (bo bez mandatu, ale nie bezpiecznie!) bez fotelika w dwóch przypadkach. Można tak wozić dziecko na tylnym siedzeniu, jeśli ma min. 135 cm wzrostu. Wolno też wieźć trzecie dziecko bez fotelika w samochodzie, w którym na tylnym siedzeniu nie można zamontować trzeciego fotelika. Ale uwaga – tak można przewozić jedynie dziecko nie młodsze niż 3-letnie.

 

ai