Connect with us

Prawo

Większe kary za brak OC pojazdu

W 2014 r. o 5 proc. wzrosła kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu

Opublikowano

-

W 2014 r. o 5 proc. wzrosła kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu

100 zł banknot wikipedia

Ci, którzy nie płacą OC, będą za to w tym roku karani większą grzywną. Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – pełna kara za brak OC w tym roku wyniesie:
3360 zł – samochody osobowe
5040 zł – samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy
560 zł – pozostałe pojazdy
170 zł – OC rolników

Wyższe kary mają związek z wyższym minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Są one bowiem naliczane dla samochodów osobowych jako 2-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, ciężarowych – 3-krotność i dla pozostałych pojazdów – 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Na pełną karę narażeni są ci, którzy nie będą mieli opłaconego OC za pojazd przez dłużej niż 14 dni w danym roku. Brak ubezpieczenia do 3 dni w roku to 20 proc. pełnej kary, a od 4 do 14 dni – połowa pełnej kary.

A Polacy dość często jeżdżą bez wykupionej polisy OC. Jak podaje UFG w 2012 r. właściciele pojazdów zapłacili rekordową sumę kar – łącznie blisko 26 mln zł. To o ponad 10 mln zł więcej niż kary wpłacone rok wcześniej. Według Joanny Pasturczak, dyrektor Pionu Opłat UFG, na większą kwotę kar wpłynęła też poprawa skuteczności wykrywania braku polis. Fundusz dysponuje oprogramowaniem, które wykrywa przerwy w opłatach OC na podstawie danych z ogólnopolskiej bazy danych OC i AC.

ki