Connect with us

Rozmowy i opinie

Nie wchodź na pasy, zanim kierowca nie stanie. Zamiast tego: nagrywaj go

Opublikowano

-

Jest prosty sposób, by ocalić jeszcze więcej pieszych i jednocześnie szybko wyedukować kierowców w Polsce, którzy jeszcze nie chcą im ustępować. Piesi powinni wchodzić na pasy dopiero, gdy pojazd staje lub stanie. Jednocześnie powinni nagrywać kierowców dojeżdżających do pasów – ten, który nie stanie, dostanie 1500 zł i 15 punktów karnych

Jeśli kierowca się nie zatrzyma, a pieszy czeka przed przejściem i to nagra, jest dokument do ukarania kierującego mandatem w kwocie 1500 zł i 15 punktami karnymi Fot. CC0

Wielu polskich kierowców wciąż doszukuje się winy w potrącanych na przejściach pieszych. Wielu z nich postuluje, by piesi jednak upewniali się, czy mogą wejść na jezdnię. Jest to postulat słuszny (gdy pominiemy tych nierozsądnych, którzy twierdzą, że jak pieszy jest ostrożny i zatrzyma się przed pasami, to już nie ma pierwszeństwa, bo jest stojący a nie „wchodzący” – ich brednie obalają już sądy).

Istotnie – najlepiej, gdy pieszy zyskuje całkowitą pewność, że kierowca się zatrzyma. Czyli widzi wyraźnie (wyraźnie!), że kierowca zwalnia tak, aby umożliwić przejście, lub gdy kierowca się już zatrzymuje.

Należy zatem jako pieszy zawsze upewnić się, że kierowca zachowa się zgodnie z prawem i widząc człowieka mającego zamiar przekroczyć „zebrę”, ustąpi mu pierwszeństwa. Jeszcze lepiej będzie, gdy piesi upewnią się co do zachowania kierowców mając włączony smarton i kamerę wycelowaną w nadjeżdżających.

Gdy kierowca ustąpi pierwszeństwa, oczekujący bezpiecznie pieszy przejdzie bezpiecznie. Gdy kierowca nie ustąpi – pieszy ma na smartfonie filmowy dowód wykroczenia. Wystarczy wysłać go na policyjną skrzynkę mailową „stop agresji drogowej” (są w każdym województwie) i taki kierowca przejdzie szybki kurs edukacyjny w postaci 1500 zł grzywny i 15 punktów karnych.

Takie podejście sprawi, że i piesi będą bezpiecznie przechodzić, i kierowcy przejdą masowy, przyspieszony kurs prawa o ruchu drogowym.

Dla wnikliwych dodam, że nagrywanie kierowców zbliżających się do przejścia przez pieszego nie będzie żadnym wykroczeniem. Bowiem zakazane jest tylko takie użycie telefonu przez pieszego, które utrudnia obserwację drogi i jej otoczenia. Wystarczy nagrywać nie patrząc w ekran telefonu.

Postuluję więc: czekajmy przy przejściu aż kierowca się zatrzyma i rejestrujmy, czy to zrobi. Bezpieczne i skuteczne.

Łukasz Zboralski