Connect with us

Społeczeństwo

0 promila – będzie jednakowy limit dla kierowców w całej UE?

Opublikowano

-

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu rozpoczęła kampanię, w której przekonuje, że UE powinna ustanowić jednolity limit alkoholu dla kierowców we wszystkich krajach członkowskich. Proponuje – 0 promila. Postulat wspiera zrzeszenie europejskich browarów

Dopuszczalny limit alkoholu jest dziś różny w wielu krajach UE. Zwykle jest mniejszy dla kierowców zawodowych i początkujących kierowców. Ale czasem kierowca może mieć do 0,8 promila – jak np. w Wielkiej Brytanii, czasem do 0,2 promila – jak w Polsce, a czasem 0 promila – jak w Czechach, Słowacji czy Bułgarii.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) rozpoczęła kampanię, w której przekonuje, że w całej UE powinien obowiązywać jeden limit. Zdaniem ekspertów ETSC tak byłoby łatwiej dla wszystkich podróżujących samochodami – wiedzieliby zawsze, jaki jest stan prawny niezależnie od kraju, przez który jadą.

Zdaniem ETSC limit ten powinien wynosić… 0 promili. Rada wskazuje w kampanii, że na to, jak ludzie reagują po alkoholu, wpływ ma bardzo wiele czynników – wiek, waga, płeć – więc najlepiej ustanowić bezpiecznie, że w ogóle nie można prowadzić po spożywaniu alkoholu.

ETSC podkreśla przy tym, że samo ustanowienie jednolitego limitu nie będzie wystarczającym krokiem. Sukces takiej zmiany zależałby od sprawnego nadzoru policji nad kierowcami oraz od właściwie prowadzonej edukacji.

Czy ta kampania może wpłynąć na decyzje w Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej? Być może. Postulat jednego limitu wynoszącego 0 promila wspierają bowiem sami producenci alkoholu. Kampanię ETSC finansuje The Brewers of Europe – ogranizacja zrzeszająca 29 narodowych stowarzyszeń browarniczych z krajów UE.

luz