Connect with us

Społeczeństwo

13. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Uczczono ich pamięć w Zabawie

W ubiegłym roku w wyniku wypadków na polskich drogach zginęło ponad 3 tys. osób. Upamiętniono ich podczas obchodzonego co roku w listopadzie dnia ofiar wypadków drogowych. To inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych

Opublikowano

-

W ubiegłym roku w wyniku wypadków na polskich drogach zginęło ponad 3 tys. osób. Upamiętniono ich podczas obchodzonego co roku w listopadzie dnia ofiar wypadków drogowych. To inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych

pomnik

Pomnik ofiar wypadków drogowych w Zabawie w woj. małopolskim. Fot. Materiały prasowe

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest co roku w trzeci weekend listopada. W Polsce główne uroczystości odbyły się w Zabawie k. Tarnowa, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli na drodze. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. – W Polsce w ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych zginęło 3026 osób. To o 3026 osób za dużo. W tym dniu pochylamy się na tymi, którzy mimo naszych starań stracili życie lub zdrowie i nad ich rodzinami, których życie w wyniku wypadku zmieniło się nieodwracalnie – powiedział minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Program edukacyjny, warsztaty terapeutyczne

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano program edukacyjny  dla młodzieży „Road Show”. Odbyły się także rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie oraz warsztaty terapeutyczne dla ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych. W Zabawie, w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny odprawiona została także msza święta w intencji ofiar wypadków i ich rodzin. Pod pomnikiem ofiar wypadków komunikacyjnych zostały złożone kwiaty oraz zasadzone Drzewo Pamięci. Odbył się również briefing prasowy oraz spotkanie z ofiarami wypadków drogowych i ich rodzinami.

konferencja

Briefing prasowy z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Fot. Materiały prasowe

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w ich wyniku poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności. – Przez cały rok podejmujemy działania zmierzające do zmniejszenia liczby wypadków drogowych – prowadzimy akcje edukacyjne, opracowujemy i wprowadzamy bezpieczniejsze rozwiązania w zakresie legislacji i samej infrastruktury drogowej. W naszych staraniach jesteśmy wspierani przez służby nadzoru nad ruchem drogowym. Bezpieczeństwo ruchu drogowego dotyczy również działań prowadzonych w obszarze ratownictwa i opieki powypadkowej, dziś wspieramy wszystkie te obszary BRD kompleksowo – podkreślił Sekretarz KRBRD Konrad Romik.

Tegoroczne obchody odbyły się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Organizatorami  są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

AN