Connect with us

Społeczeństwo

23 ofiary wypadków w Wielkanoc

Świąteczne wyjazdy były bezpieczniejsze niż przed rokiem. Bilans jednak wciąż zatrważający: 23 ofiary i blisko 300 rannych

Opublikowano

-

Świąteczne wyjazdy były bezpieczniejsze niż przed rokiem. Bilans jednak wciąż zatrważający: 23 ofiary i blisko 300 rannych

Wielkanoc 2015 na drogach okazała się mniej tragiczna niż w roku 2014. Jak wynika ze statystyk policji od piątku do poniedziałku doszło do 217 wypadków. Rannych zostało w nich 291 osób, a 23 zginęły.
Najgorszy okazał się poniedziałek. W tym dniu wydarzyły się 32 wypadki, w których zginęło 7 osób, a 45 zostało rannych. W świąteczny poniedziałek policjanci złapali 312 nietrzeźwych kierowców (tylu samo w wielką sobotę). W sumie na drogach zatrzymano aż 1118 pijanych kierowców.

Infografika - wypadki w Wielkanoc. Źródło: brd24.pl

W porównaniu z poprzednim rokiem, tegoroczna Wielkanoc była bezpieczniejsza. W 2014 r. wydarzyły się 293 wypadki, w których zginęły 33 osoby, a 381 zostało rannych. Ale już dwa lata temu było lepiej niż w tym roku. W 2013 r. w 205 wypadkach zginęło 17 osób, a 315 zostało rannych.

Niebawem surowsze prawo

Za rok sytuacja może być lepsza. Już niebawem zaczną obowiązywać surowsze sankcje wobec kierowców łamiących prawo na drodze. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego, dzięki której policjanci będą m.in. odbierać na 3 miesiące prawo jazdy za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Taka sama kara grozić będzie za przewożenie większej liczby osób niż zapisano to w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Surowo karani będą też pijani kierowcy. Po przyłapaniu prawo jazdy będą tracić na minimum 3 lata (a maksymalnie na 15 lat). Druga wpadka oznaczać będzie dożywotnie odebranie uprawnień. Będą też obowiązywały wysokie nawiązki na rzecz poszkodowanych przez pijanego kierowcę, który spowoduje wypadek.

Więcej o nowych sankcjach przeczytasz tu

red