Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #15: Czy możesz przyspieszyć po przejechaniu progu zwalniającego?

Opublikowano

-

Próg zwalniający i znak ograniczenia prędkości do 20 lub 30 km/h. Przejeżdżasz i przyspieszasz? Oj, możesz mieć kłopoty!

Oznakowanie przed progiem zwalniającym Fot. ZDM Warszawa

Oznakowanie przed progiem zwalniającym Fot. ZDM Warszawa

Intuicja na drodze czasem pomaga, ale czasem nie jest najlepszą metodą do podjęcia decyzji. Tak jest w przypadku progów zwalniających. Intuicyjnie po przejechaniu tak oznakowanej przeszkody, kierowca wraca do większej prędkości. Zobaczy to każdy, kto poobserwuje samochody na takich ulicach.

Tymczasem jeśli przed progiem zwalniającym zarządca drogi umieszcza też znak B-33 ograniczający prędkość (zwykle do 20-30 km/h), to sam próg tego ograniczenia nie odwołuje. Boleśnie przekonał się o tym jeden z kandydatów na kierowców, którego egzaminator w Kielcach oblał właśnie za przyspieszenie po przejechaniu „leżącego policjanta”.
Gdy kandydat się odwołał od tej decyzji, zrobiło się poważne zamieszanie. Egzaminator nadzorujący egzaminy oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznały, że w tym przypadku ograniczenie prędkości za progiem już nie obowiązuje. Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że urządzenie BRD nie odwołuje ograniczenia prędkości.

Sprawę raz na zawsze postanowił więc wyjaśnić poseł Komisji Infrastruktury Józef Lassota (PO) i poprosił Ministerstwo Infrastruktury o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Wiceminister: skrzyżowanie albo znak odwołania ograniczenia

Na pytanie posła właśnie odpowiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Zwrócił uwagę, że zakres i znaczenie znaków reguluje rozporządzenie (Rrozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych) i zgodnie z nim, znak „ograniczenia prędkości” jeśli nie jest odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje do najbliższego skrzyżowania (Paragraf 27 ust. 1 rozporządzenia).

Nie zmienia tego umieszczenie na jednym słupie znaku B-33 łącznie ze znakiem A-11a „próg zwalniający” i tabliczką T-1 „tabliczka wskazująca odległość znaku od miejsca niebezpiecznego”.

Krótko mówiąc: po przejechaniu progu zwalniajacego przed którym jest znak ograniczenia prędkości należy wciąż jechać wolno do najbliższego skrzyżowania. No, chyba, że będzie znak odwołujący ograniczenie prędkości – ale to na drogach wyposażanych w progi zwalniające sytuacja bardzo rzadka.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2